Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » Yağış alan ve hava sıcaklığının artacağı yerler
Yağış alan ve hava sıcaklığının artacağı yerler

Yağış alan ve hava sıcaklığının artacağı yerler

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, soğuk hava yerini sıcak havaya bırakacak. Hava sıcaklığının 6 ila 10 derece artacağı bildirildi. Doğu Karadeniz’de muhtemel çığ tehlikesine karşı ise ilgililer ve vatandaşlar uyarıldı.

Yapılan son değerlendirmelere göre; sabah saatlerinde Sivas, Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa, öğle saatlerinde Bolu, Karabük ve Kastamonu hafif kar yağışlı, Bartın ve Sinop ile gece saatlerinde Edirne, Kırklareli, Çanakkale’nin güney, Balıkesir’in batı, İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya’nın kıyı ilçelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
Sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde kuvvetli olmak üzere ülkenin büyük bölümünde buzlanma ve don olayı ile birlikte iç ve batı bölgelerde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının, iç ve batı kesimlerde 6 ila 10 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde kuzey ve doğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kıyı Ege ve Batı Karadeniz kıyılarında kuvvetli olarak (30-60 km/s), akşam saatlerinden itibaren Marmara’nın güneybatısında yer yer fırtına şeklinde (50-70 km/s) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI

İç ve doğu bölgelerde kuvvetli olmak üzere, ülkenin büyük bölümünde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Güneybatı (Lodos) yönlü rüzgarın; Marmara, Kıyı Ege ve Batı Karadeniz kıyılarında kuvvetli olarak (30-60 km/s), akşam saatlerinden itibaren Marmara’nın güneybatısında yer yer fırtına şeklinde (50-70 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (soba ve baca gazı zehirlenmesi, deniz ulaşımında aksamalar vb.) tedbirli ve dikkatli olunması istendi.

Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı, ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

EMRULLAH BAYRAK, ANKARA (CİHAN)