Çarşamba , 25 Mart 2015
Anasayfa » Güncel » Yargıtay’dan yayaya çifte ceza
Yargıtay’dan yayaya çifte ceza

Yargıtay’dan yayaya çifte ceza

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, trafik kurallarını uymayarak yola çıkarak, aracın kendisine çarpmasına ve sürücüsünün ölümüne neden olan yayaya çifte cezayı onayladı. Kurul, ‘yaya da sanık olabilir’ diyerek sanık yayaya hem idari para cezası hem de ceza kanuna göre ‘taksirle adam öldürme’ suçundan ceza verilmesini kararlaştırdı.

Kurul’un bu kararına çok sayıda üye karşıoy kullandı. Kurul, bu görüşle trafik kurallarını ihlal ederek yola fırlayan, bu sırada motosikletin kendine çarparak sürücüsünün ölmesine neden olduğu için TCK’ya göre yargılanıp 18 bin lira adli para cezasına mahkum edilen sanıkla ilgili kararı onayladı. Tüm mahkemeleri bağlayıcı bu karar şöyle gerekçelendirildi:

ÇİFTE CEZA MÜMKÜN: Yayaların trafik kurallarına uymamaları nedeniyle idari para cezası ile cezalandırılmalarının hüküm altına alınmış olması, TCK’nun 85 veya 89. maddeleri ile cezalandırılmalarına engel teşkil etmemektedir

YAYA DA DİKKATLİ VE ÖZENLİ OLMALI: Sanık, seyir halinde olan araçların geçişini beklemeden refüj aralığından yola inip sol şerite geçmek suretiyle motosiklet sürücüsü A. Ö.’ın kendisine çarpmasına ve meydana gelen kaza sonucu ölümüne neden olduğu olayda, yolun karşı tarafına geçmeden önce seyir halinde olan araçları dikkate alma ve geçiş için emniyetli ortamın oluşmasını taşıt yolunun dışında bekleme yükümlülüğü olduğu halde, bu yükümlülüğe uymamıştır. Böylece kendisi için öngörülmüş trafik kurallarını ihlal etmiştir. Bu davranışı ile bir kazaya sebep olacağını, bir aracın kendisine çarpabileceği gibi, çarpmamak için direksiyonu kırmak suretiyle seyir düzenini bozup başka bir yaya veya araca da çarpabileceğini, kendisi dışındaki kişilerin yaralanma veya ölebileceği ihtimalini düşünüp, gerekli dikkat ve özeni göstermesi gerekirken buna uymamıştır.

YAYANIN SUÇU TAKSİRLE ÖLDÜRMEDİR: Sanığın yola inme hareketinin iradi olması ve fakat meydana gelen ölüm neticesinin iradi olmaması, hareket ile netice arasında nedensellik bağının bulunması, olayın oluş şekline göre öngörülebilir olmasına rağmen sanık tarafından ölüm neticesinin öngörülememiştir. Böylece taksirle ölüme neden olma suçunun unsurları gerçekleşmiş olduğundan yaya olan asli kusurlu sanığın hukuki sorumluluğunun yanında cezai sorumluluğunun da mevcut olduğu kabul edilmelidir.

ARAÇ KULLANMASI ŞART DEĞİL: Yerel mahkemece sanığın taksirle ölüme neden olma suçundan cezalandırılmasına karar verilmesi usul ve kanuna uygun, ölüm ile sonuçlanan kazada, asli kusurlu olduğu sanığın yaya olması ve herhangi bir trafik aracını kullanmaması nedeniyle, taksirle ölüme neden olma suçundan ceza sorumluluğu bulunmadığından bahisle hükmün bozulmasına ilişkin karar isabetsizdir”

ADNAN KESKİN