Perşembe , 4 Haziran 2015
Anasayfa » Her Taraf » Kin duvarlarının yıkılması
Kin duvarlarının yıkılması

Kin duvarlarının yıkılması

 

 

FAİK AKÇAY*/ Toplumsal barışın sağlaması için HDP’nin seçim barajını aşması gerekmektedir. Bu istem, Kahramanmaraş yöresinde yaşayanların, tabandan yükselen ortak uzlaşı konularının başında geliyor.

 

 

Toplumsal kesimler arasındaki duvarların kaldırılması, en temel sorunlarımızdan birisidir.

Geleceğimizi belirleyecek bir genel seçimin eşiğindeyiz. Bu seçimde uzun bir geçmişte toplumsal kesimler arasına dikilen duvarların aşılması büyük önem taşımaktadır.

Toplumsal kesimler arasında aşılması güç duvarlar örülen yörelerimizden biri Kahramanmaraş ilimiz. Burası değişik ırklardan, dinlerden insanların yaşadığı, Türkiye’deki çoğulcu yapıya örnek gösterilebilecek yörelerimizden biridir.

Değişik soylardan, dinlerde insanların yaşadığı, değişik dillerin konuşulduğu bu yeryüzü parçasında, toplumsal dokunun çeşitliliği gibi ürün çeşitliliği de kendisini göstermektedir. Birçok ürün yetişmekte, dört mevsim birarada yaşandığı görülmektedir. Kahramanmaraş tarihte birçok acının yaşandığı bir yurt köşemiz. Ermeni soykırımının başladığı Zeytun bu ilimizin bir ilçesi. Yeşilliklerin süslediği bu yöre şimdilerde Süleymanlı Mahallesi olarak adlandırılmış bulunmaktadır. Süleyman, Zeytun olaylarında ölen bir subayın adıdır.

Kahramanmaraş, Cumhuriyet tarihinin en acı olaylarından birisi olan Maraş kıyımının yaşandığı ilimiz. Toplumsal duyarlılıkların çok yoğun olduğu bu yörede siyasal partilerin seçim çalışmaları, çok duyarlı davranmalarını gerektirmektedir.

Kahramanmaraş, çok dilli, çok dinli, çok etnik yapıdan insanın yaşadığı bir ilimiz. Geçmişte bu ayrılıklar kışkırtılarak, halkların aralarına aşılması güç duvarlar dikilmiştir. Zaman içine bu duvarlar aşılması olanaksız kuleler durumuna gelmiştir. Şu anda bu duvarların yıkılması çalışmaları yapılmaktadır. Artık bu davarların yıkılması, farklılıkların birarada yaşayabileceği toplumsal ortamın sağlanması kaçınılmazdır. Siyasal algıların bu düzeye gelmesi sevindiricidir.

Geçmişte birbirlerini boğazlayan insanlar, bu seçim öncesinde meydanlarda, caddelerde, sokaklarda bangır bangır sesler arasında, bağıra, çağıra politikalar yapmaktadır. Yıllardır özlemini çektiğimiz toplumsal uzlaşı halkası yakalanacağa benzemektedir. Bu halkayı yakalamaya çalışanlardan biri çok etkili, yoğun, özverili bir seçim çalışması yürüten, HDP Kahramanmaraş 1. sıra milletvekili adayı olan, Maraş Kıyımı ve Beni Sen Öldür kitaplarının yazarı Aziz Tunç. Aziz Tunç Maraş Kıyımı olayını en iyi bilen insan olmasına karşın, bu acı olay üzerinden politika yapmamaktadır.

Yavuz Selim, Türkoğlu, Namık Kemal, Osman Gazi gibi ulusçuluğu, ayrımcılığı kışkırtan yer adlarının bulunduğu Kahramanmaraş’ta, 40 yıl gibi uzun bir süreden sonra, meydanlarda, cadde ve sokaklarda ilk kez siyasal çalışmalar yapıldığı dile getirilmektedir.

Gençlerin seçime ilgileri oldukça yüksektir. Değişimin gençlerle gerçekleştirilebileceği umudu yükselmektedir. Kahramanmaraş’ta yapılan seçim çalışmaları, bu topraklarda bir değişim yaşanacaksa, bunun gençlerle olabileceğini göstermektedir.

Türkiye’de toplumsal kesimlerin bir olgunluk sürecine girdiği, siyasal yapıların da özlenen düzeyde olmasa da belli bir olgunluğa ulaştığı gözlenmektedir. Seçimlerde değişim umudu oldukça yüksektir.

 

BİRARADA YAŞAMA İSTEĞİ

Sağduyulu insanlar, Türk ve Kürt halklarının birarada yaşamaları gerektiği konusunda düşünce birliği içindedirler. Bunun için, insan hakları temelinde yaşama geçen, sağlıklı işleyen bir demokrasinin kurulması gerektiği bilinci yaygındır. Halkların büyük kesimi, herkesin kendisini, yönetilmesi konusunda söz ve karar sahibi olacağı, demokratik bir Türkiye’de, birarada yaşama özlemi içindedir. Büyük yığınlar, devlet ve halkların sürtüşmelerinden çıkar sağlayan kesimler olmasa, toplumda kavga çıkmayacağı, insanların birarada yaşayacakları görüşündedirler.

 

HDP’NİN BARAJI AŞMASI

Toplumsal barışın sağlaması için HDP’nin seçim barajını aşması gerekmektedir. Bu istem, Kahramanmaraş yöresinde yaşayanların, tabandan yükselen ortak uzlaşı konularının başında gelmektedir. İnsanlar arasında sorun yaşanmayacağı, sorunların yöneticiler tarafından bilerek, istenerek çıkarıldığı, insanların bu uzlaşılarından kolayca anlaşılmaktadır.

 

AKP-HDP BİRLEŞMESİ OLUR MU?

Halkın önemli bir bölümünün, seçimlerin ardından bir AKP-BDP birleşmesinden korktuğu görülmektedir. Böyle bir birleşmenin olması istenmemektedir. Aziz Tunç, HDP’nin istekleri yerine gelmeden bunun olanaksız olduğu görüşündedir.

 

SEÇİM GÜVENLİĞİ

Seçmenlerin büyük çoğunluğu, seçim sonuçlarının güvenilir olmadığı, muhalefetin oylarının bir biçimde yok edilmeye çalışılacağından kaygı duymaktadır. Bunun için halkın oylarına sahip çıkması istenmektedir.

 

ÇÖZÜM SÜRECİNİN ETKİSİ

Türk, Kürt, Sünni, Alevi tüm kesimlerin insanları, Kürt sorununun aynı zamanda tüm Türkiye’nin sorunu olduğu, bu sorunun da, anlaşarak, uzlaşı sağlayarak gerçekleştirilebileceği konusunda düşünce birliği içindedirler. Devlet ve halkların sürtüşmelerinden çıkar sağlayan kesimler olmasa, toplumda kavga çıkmayacağı, kim, ne olursa olsun, insanların birarada yaşayacakları görüşündedirler.

Her kesimden insanlar, iç barışın silahla değil, toplumsal uzlaşıyla sağlanacağını düşünüyor. Bunun toplumun tüm kesimlerinin temsil edilebildiği bir ortamda sağlanabileceği görüşündedir.

Bu seçimlerin, yüzlerce, binlerce yıldır dikilen kin duvarlarının yıkılmasına katkı sağlaması, halk yığınlarının ortak isteği olduğu açıktır.

*Araştırmacı- Yazar

[email protected]

Etiketler: