Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » 15. Frankfurt Türk Filmleri Festivali için geri sayım başladı!
15. Frankfurt Türk Filmleri Festivali için geri sayım başladı!

15. Frankfurt Türk Filmleri Festivali için geri sayım başladı!

Almanya Frankfurt’ta Kültürlerarası Transfer Derneği tarafından her yıl düzenlenen Frankfurt Türk Film Festivali, bu yıl 15’inci kez sinemaseverlerle buluşuyor. 2- 9 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde, Türk ve Alman seyircileri birbirinden ilginç filmler bekliyor. Festival, aralarında Filmhaus Frankfurt, Saalbau GmbH, Wirtschaftsförderung Frankfurt GmbH, T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu ve Kültür Ateşeliği, T.C. Kültür Bakanlığı ve TRT’nin de yer aldığı bir dizi resmi ve özel kuruluşla işbirliği de yapıyor. Festivalin basın toplantısı ve jüri buluşması dün İstiklal caddesi üzerindeki The Public Hotel’de yapıldı. Festival yöneticileri ve jüri üyelerinin yanı sıra Sadi Çilingir, Arzu Çevikalp, Çağla Güleç, Sinan Yabgu Ünal, Galip Gültekin, Nilüfer Aydan, Bahar Öztan, Füsun Kostak, Radife İnce, Cenk ve Tuğçe Babaeren gibi çok sayıda seçkin konuğun da hazır bulunduğu kalabalık toplantı, festivalin danışmanlarından Sayım Çınar’ın sunumuyla başladı.

PANELLER DE OLACAK

Festival başkanı Hüseyin Sıtkı, yaptığı konuşmada bu yıl seyirciyi heyecan verici filmlerin yanı sıra Altın Elma Sinema Ödülleri, Türkiye- Almanya Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması,film galaları, sergiler, paneller ve daha bir çok etkinliğin yer aldığı bir programın beklediğini açıkladı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk sinemasından önemli yönetmenler, oyuncular, yapımcılar ve sinema yazarlarının Frankfurt’ta konuk olacağını anlatan Hüseyin Sıtkı, “Türk sineması ve Türk- Alman ortak yapımı uzun metraj, kısa metraj ve belgesel filmler, Avrupa Film Formu kapsamında gösterime giren uzun metraj filmlerinde festival boyunca seyirciyle buluşacak. Yunanistan ve Azerbaycan bu yıl festivalin konuk ülkeleri…” dedi.

TARAF

Etiketler: