Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Sansüre karşı özgür sinema için yürüdüler
Sansüre karşı özgür sinema için yürüdüler

Sansüre karşı özgür sinema için yürüdüler

‘Bir Gerilla Belgeseli: BAKUR’ adlı filmin İstanbul Film Festivali’nin programından çıkarılmasıyla yeniden gündeme gelen sansüre karşı sanatçı ve sinemaseverler, “Özgür sinema” sloganıyla yürüdü.

 

diken.com.tr‘de yer alan habere göre Film, Kültür Bakanlığı’nın baskısıyla İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından sansürlenmişti.

 

Sansüre karşı seslerini yükseltmek için toplandıklarını duyuran sinema emekçileri, sinemaseverler ve sinema yazarları, geçmişte nasıl ‘Susuz yaz‘ ahlaksız bulunup sansürlendiyse, ‘Umut‘ ya da ‘Hakkari’de Bir Mevsim‘ nasıl ‘ülkeyi yoksul gösteriyor’ diye yasaklandırsa bugün de aynı zihniyetin devam ettiğini ifade etti.

 

‘Dersim 38′, ‘Berivan’, Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ ve ‘Bakur‘ gibi sayısız filmin de aynı sansürcü zihniyetin hedefi haline geldiği, aradan geçen yıllarda sadece gerekçeler ve araçların değiştiği vurgulandı.

 

Sanatçılar, önümüzdeki dönemde filmlerin ve festivallerin çok daha büyük engellemelerle karşılaşabileceğini belirtip, “Bizden buradan sansüre imkan tanıyan açık ya da örtük bütün uygulamarın bir an evvel kaldırılması için bütün gücümüzle mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı. ‘Bakur’un sansürlenmesine gerekçe gösterilen ‘Eser İşletme Belgesi’ zorunluluğunun acilen kaldırılması talep edildi.

Etiketler: