Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » 600 yıl böyle geçti
600 yıl böyle geçti

600 yıl böyle geçti

 

Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin 600’üncü yılı kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen kültür programı tamamlanıyor. 2014 boyunca 11 şehirde, Polonya ve Türkiye’den 44 kültür kurumunun işbirliği ile düzenlenen ve ortalama 800 bin izleyiciye ulaşan yaklaşık 160 etkinlik, tüm senenin kültür- sanat gündeminde önemli yer tuttu. Polonya kültürünü uluslararası alanda tanıtmayı amaçlayan, Adam Mickiewicz Enstitüsü’ne bağlı bir dijital platform olan Culture.pl tarafından düzenlenen kültür programı, Türkiyeli sanatseverlere Polonya kültür ve sanatını daha yakından tanıma fırsatını verdi.

POLONYA’NIN ÜNLÜ SANATÇILARI

Görsel sanatlar, sahne sanatları, gastronomi, tasarım, film, güncel müzik ve klasik müzik alanlarında oluşan zengin kültür programı boyunca, Türkiyeli sanatseverler dünyaca ünlü pek çok Polonyalı sanatçı ve yönetmenle tanışma fırsatı buldu. Ünlü caz saksafoncusu Tomasz Stanko, çağdaş Polonya tiyatrosunun parlayan yönetmeni Grzegorz Jarzyna, ünlü sinema yönetmeni Krzysztof Zanussi, usta şef ve besteci Krzysztof Penderecki, bu önemli isimlerden sadece birkaç tanesiydi. Program boyunca, sanatseverler Krzysztof Kieslowski, Andrzej Wajda, Roman Polanski gibi efsanevi isimlerin yapıtları ile de buluştu. Programda en çok göze çarpan etkinlikler, Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen Polonya poster sergileriydi. Toplam 66 bin ziyaretçinin gezdiği poster sergileri, Polonya’nın ünlü poster tasarımcılarının çalışmalarını meraklılarıyla tanıştırdı. Mart ve Haziran ayları arasında Sabancı Müzesi’nde düzenlenen “Uzak Komşu Yakın Anılar – Türkiye ile Polonya İlişkilerinin 600 Yılı” sergisi de, 41bin 429 ziyaretçi sayısı ile büyük ilgi çeken etkinliklerden biri oldu.

EN ÇOK KIESLOWSKİ İZLENDİ

Türkiye ve Polonya’nın 39 önemli kurumunun koleksiyonlarından toplanan 480 eserin yer aldığı sergi, iki ülkenin ortak geçmişini gözler önüne serdi. Şubat ayında İstanbul Modern’de gerçekleşen, “Kieslowski Hakkında Her Şey” adlı film gösterimleri de, 2 bin 500 izleyici ile en çok katılım alan etkinlikler arasındaydı. Program ayrıca, Türkiye’nin pek çok farklı şehrini gezdi.

TARAF