Çarşamba , 20 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Anne Boleyn nerede
Anne Boleyn nerede

Anne Boleyn nerede

Beş asır önce idam ettirilen Kraliçe Anne tablosu üzerine bir dizi araştırma yapıldı. Bilim insanları geliştirilen yüz tarama yazılımıyla 57 farklı portre arasında Kraliçe’yi aradı.

İngiltere Kralı 8’inci Henry’nin yaklaşık 500 yıl önce idam ettirdiği Kraliçe Anne Boleyn’in “gerçek” portresi, tartışma konusu oldu. Henry’nin, Boleyn’in idamından sonra onun “tarihten silinmesi” amacıyla tablolarını da yok ettirdiği biliniyordu. Buna rağmen İngiltere’nin talihsiz kraliçesi Anne Boleyn, bilinmeyen sanatçılar tarafından yapılan ve National Portrait Gallery’de sergilenen iki portresi ile tanınıyordu. Boleyn’e ait olduğu bilinen bir madalyonda yer alan kabartma portre üzerinde yapılan bir bilgisayar çalışması, daha önce 8’inci Henry’nin üçüncü karısı Jane Seymour’a ait olduğu sanılan bir portrenin de Anne Boleyn’e ait olma ihtimalini güçlendirdi.

57 TABLO TARANDI

British Museum’da, üzerindeki yazılar yüzünden Moost Happi adı verilen madalyon, Bradford Sanat Galerisi ve Müzesi’nde sergilenen ve bulunduğu malikânenin adıyla, Nidd Hall Portresi olarak adlandırılan tabloyla, özel bir yazılım aracılığıyla karşılaştırıldı ve madalyondaki portre ile tablodaki portre, birebir eşleşti. Buna karşılık, National Portrait Gallery’deki iki Anne Boleyn portresiyle hiçbir eşleşme sağlanamadı. California Üniversitesi’nde araştırmayı yürüten grubun Başkanı Amit Roy- Chowdbury, bir basın toplantısı düzenledi. Chowdbury, aynı üniversiteden meslektaşı sanat tarihçisi Conrad Rudolph’un isteği üzerine geliştirdikleri yüz tanıma yazılımıyla yaptıkları araştırmayı şöyle anlattı: “57 tabloyu taradık. Bunların 14’ünde eşleşme bulduk. Ancak Moost Happi madalyonundaki portre ile National Portrait Gallery ve Kent’deki Hever Kalesi’nde bulunan Anne Boleyn portreleriyle herhangi bir eşleşme bulamadık.”

O TABLO, SHAKESPEARE’ E DEĞİL, GALILEI’YE AİTMİŞ

Nidd Hall Portresi’nde ayrıca kraliçenin taktığı broşta bulunan “A.B.” harflerinin, Anne Boleyn’i tanımladığı, dolayısıyla portrenin Jane Seymour’a ait olması ihtimalinin olmadığı öne sürülüyor. Buna karşılık, yüz tanıma programıyla yapılan araştırma sonuçları henüz bilimsel ve sanatsal olarak kesinleşmediğinden Nidd Hall Portresi, resmen Anne Boleyn yerine Jane Seymour olarak tanımlanmaya devam ediyor. Öte yandan National Portrait Gallery’deki Anne Boleyn tablolarının da talihsiz kraliçeye ait olmadığı ortaya çıkmış oluyor. Galerideki tabloların, Boleyn’in ölümünden sonra, kızı Kraliçe Elizabeth tarafından, annesinin yok edilen tablolarının kopyası olarak yaptırıldığı sanılıyor. Bu arada, yüz tanıma programı, bir tarihî yanlışı daha ortaya çıkardı. Bugüne kadar Shakespeare portrelerinden biri olarak bilinen The Cobbe Portrait of Shakespeare‘in, ünlü astronom Galileo Galilei’nin 1590’a tarihlenen gençlik portresi olduğu ortaya çıktı.

GUARDIAN/TELEGRAPH

Etiketler: