Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » B.B. King’in cenazesine binlerce hayranı katıldı
B.B. King’in cenazesine binlerce hayranı katıldı
epa04776394 The body of blues great B.B. King lies in his casket during funeral services at Bell Grove Missionary Baptist Church in Indianola, Mississippi, USA, 30 May 2015. King died 14 May while in home hospice care in his home in Las Vegas, Nevada, USA and will be buried in Indianola at the B.B. King Museum. EPA/ROGELIO SOLIS / POOL

B.B. King’in cenazesine binlerce hayranı katıldı

Geçen hafta hayatını kaybeden ünlü Rhythm&Blues sanatçısı B.B. King’in Mississippi’deki cenaze törenine yüzlerce kişi katıldı.

14 Mayıs’ta Las Vegas’da hayatını kaybeden B.B. King’in cenazesi önceki gün, doğup büyüdüğü topraklara, Mississippi deltasındaki Bell Grove Missionary Baptist Kilisesi’ne getirildi. King’in gençliğinde rençber olarak çalıştığı pamuk tarlalarının yakınında bulunan kilisede düzenlenen törene, yaklaşık 500 kişi katıldı. BB King’in mumyalanmış cenazesinin bulunduğu tabut, ailesinin son kez vedalaşması için açıldı. Tabut açıldığında, kapağın iç tarafındaki beyaz kumaşla kaplanmış bölümde, B.B. King’in en sevdiği ve “Lucille” adını verdiği elektrikli gitarının resminin basılı olduğu görüldü.

Daha sonra kapatılan tabutun üzerine kırmızı çiçeklerden yapılmış büyük bir çelenk konuldu. B.B. King’in cenazesi, daha önce kilise yakınlarında bulunan İndianola’daki Delta Interpretive Center içinde bulunan B. B. King Müzesi’ne konuldu. Buraya, Cuma gününden itibaren dört binden fazla kişinin gelip B.B. King’in kapağı açık tabutundaki mumyalanmış cenazeyi ziyaret ettiği bildiriliyor.

Kilisedeki cenaze töreninde konuşan B.B. King’in oğullarından Willie King, babasının, kendilerine, öfkeyle davranan insanlara dahi sevgiyle yaklaşmayı öğrettiğini belirterek, “Pamuk tarlalarından gelen eğitimsiz bırakılmış bu adam, müziğiyle dünyada seçkin bir yer edinmişse, bu, müthiş bir şeydir” dedi. Ünlü müzisyenin cenazesi, daha sonra yüzlerce kişinin katılımıyla, yağmur altında, kilisenin mezarlığında toprağa verildi.

ABD Başkanı Obama, Demokrat Parti Mississippi vekili Bennie Thomson aracılığıyla kilisede okunan mesajında, “Blues kralını, Amerika ise efsanesini kaybetti” dedi. Hiç kimsenin blues için bu kadar çalışmadığına vurgu yapan Obama, “B.B. King aramızdan ayrılmış olabilir ama onun getirdiği heyecan, sonsuza kadar bizimle olacak” ifadelerini kullandı.

GUARDIAN

Etiketler: