Pazar , 1 Mart 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Ben ‘Spock’ değilim…
Ben ‘Spock’ değilim…

Ben ‘Spock’ değilim…

Ünlü Uzay Yolu/ Star Trek dizisinin Vulcan gezegeninden gelen Mr. Spock rolüyle hatırlanan oyuncusu 83 yaşındaki Leonard Nimoy’un 27 Şubat’taki ölümüyle, televizyon dünyasının bir efsanesi de adeta tarihe gömüldü. Her ne kadar devam filmlerinde, Nimoy’un yerine daha genç oyuncular geçmişse de, Spock karakteri, Nimoy ile özdeşleşmişti. Vulcanlı Spock karakterinin kendisiyle özdeşleşmesi, Leonard Nimoy’u rahatsız etmiş olmalı ki, 1975’de yayınladığı ilk otobiyografisi, I Am Not Spock /Ben Spock Değilim adını taşıyordu. Nimoy, kendisinin, oynamaktan büyük keyif aldığını belirttiği Spock karakterinden ibaret olmadığını, oyunculuk kariyerinde değişik roller de üstlendiğini anlatmak istemişti. Ancak daha sonra, 1977’de, yanlış anlamaları önlemek için, I Am Spock /Ben Spock’ım adlı yeni bir otobiyografi daha yayınladı.

UZAY YOLU VE SPOCK

1963’de Peter Falk ve Shelley Winters ile birlikte oynadığı The Balcony adlı filmle sinema kariyerine başlayan Nimoy, 1964’de Marianna Hill ile birlikte oynadığı The Outer Limits adlı televizyon dizisinde önemli rollerden birindeydi. 1965’den itibaren daha ilk pilot çekimlerinden başlayarak Uzay Yolu dizisinin ekibi içindeydi.

SİGARAYI BIRAKMIŞTI AMA

1969’da Mission: Impossible /Görevimiz Tehlike dizisinin ilk bölümlerinde de rol alan Nimoy, Türkiye’de de 1970’li yıllarda siyah-beyaz tek kanallı televizyon döneminde gösterilen Görevimiz Tehlike’den çok, aynı yıllarda gösterilen uzun soluklu Uzay Yolu dizisiyle tanındı. 1970’li yılların başlarında, ABD’deki çekimleri biten ve çizgi film olarak de vam eden Star Trek / Uzay Yolu, nihayet 1979’da ilk kez, Nimoy’un da rol aldığı dizi oyuncularıyla birlikte uzun metraj filmi ile sinema tarihindeki yerini aldı. 1982-1991 yılları boyunca altı kez daha çekilen Star Trek seri filmlerinin hepsinde rol alan Nimoy, bundan sonra Spock rolünü genç oyunculara bıraktı. En son 2013’de çekilen Star Trek: Into Darkness’da kısa bir rolle görünen Nimoy, 1987’de ünlü Three Men and a Baby /Üç Adam ve Bir Bebek filmiyle yönetmenliğe başlamıştı. Otuz yıl önce sigarayı bırakmış olmasına rağmen akciğer kanseri olduğu kesinleşen Nimoy, 19 Şubat’ta hastaneye kaldırıldı. TARAF/BBC/GUARDIAN