Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Bond’un belalısı geri dönüyor
Bond’un belalısı geri dönüyor

Bond’un belalısı geri dönüyor

James Bond filmlerine kaynak olan İngiliz yazar Ian Fleming’in 007 macera serilerinin devamı olarak ölümünden sonra üslubuna en yakın yazarlarla sürdürülen yeni roman serilerinde, Bond’un eski belalısı kadın ajan, yeniden sahneye çıkıyor.

Fleming’in orijinal son romanı Goldfinger, iki hafta önce yeniden basılarak raflarda yerini almıştı. 8 Eylül’de de Fleming’in ölümünden önceki izniyle devam ettirilen Bond serilerinin yeni kitabı Trigger Mortis, piyasaya çıkacak. Yazar Anthony Horowitz tarafından aynen Fleming üslubunda yazılan romanda, Bond’un belâlısı kadın ajan Pussy Galore, yeniden dönüyor.

1957’de başlayan Bond serilerinde, Pussy Galore, en son Fleming’in son romanında görülmüştü. Orijinal Fleming romanında, önceleri Harlem’de bir lezbiyen çetesinin üyesi olan ve görüntüde trapez cambazlığı yapan Pussy Galore, 1964’de sinemaya uyarlanan Bond filmi Goldfinger‘da da oyuncu Honor Blackman tarafından canlandırılmıştı.

1964 yılında ölen Fleming’in üslubunu sürdüren yeni Yeni Bond romanı, geriye dönüşlerle Sovyet-Amerikan uzay yarışı teması ile başlıyor. William Boyd, Jeffery Deaver ve Sebastian Faulks tarafından Fleming’in ölümünden sonra sürdürülen Bond serisi romanlarını şu sıralar Anthony Horowitz devam ettiriyor. Horowitz’in, Fleming’in üslubuna en yakın yazar olduğu, bizzat yeğeni Lucy tarafından, “Tıpkı Ian’ın daktilosundan çıkmış gibi” sözleriyle ifade edildi.

BBC