Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Bugün günlerden Nazım…İyi ki doğdun koca şair !
Bugün günlerden Nazım…İyi ki doğdun koca şair !

Bugün günlerden Nazım…İyi ki doğdun koca şair !

Türk edebiyatının en büyük isimlerinden Nazım Hikmet’in bugün doğum günü. 1902 yılının 15 Ocak’ın da gözlerini dünyaya açtı  Nâzım Hikmet Ran .  Siyasi görüşleri yüzünden defalarca tutuklanmış ve yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçirmiştir. Şiirleri elliden fazla dile çevrilmiş ve eserleri birçok ödül almıştır. Nazım Hikmet Türkiye’de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerindendir. Uluslararası bir üne ulaşmıştır ve dünyada 20. yüzyılın en gözde şairleri arasında gösterilmektedir.

CEZAEVLERİNDE GEÇEN YILLAR

Şiirleri yasaklanan ve yaşamı boyunca yazdıkları yüzünden 11 ayrı davadan yargılanan Nâzım Hikmet, İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre yattı.1951 yılında Türk vatandaşlığından çıkarıldı; ölümünden 46 yıl sonra, 5 Ocak 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile bu işlem iptal edildi.

İLK ŞİİRİNİ 1913’TE YAZDI
Nazım Hikmet ilk şiiri olan Feryad-ı Vatanı 3 Temmuz 1913′te yazdı. Aynı yıl Mekteb-i Sultani’nde ortaokula başladı. Bir aile toplantısında denizciler için yazdığı bir kahramanlık şiirini Bahriye Nazırı Cemal Paşa’ya okuyunca çocuğun Bahriye Mektebine gitmesine karar verildi. 25 Eylül 1915′te Heybeliada Bahriye Mektebi’ne girdi, 1918′de 26 kişi içinden 8. olarak mezun oldu. Mezun olduğunda dönemin okul gemisi Hamidiye gemisine güverte stajyer subayı olarak atandı. 17 Mayıs 1921′de aşırıya kaçan halleri bulunduğundan ordu ile ilişiği kesildi.

MİLLİ MÜCADELEYE KATILMAK İÇİN ANADOLU’YA GEÇTİ

Nâzım Hikmet, 1920′de arkadaşı Vâlâ Nureddin ile Milli Mücadele’ye katılmak üzere ailesinden habersiz Anadolu’ya geçti, Bolu’da öğretmenlik yaptı. Daha sonra Batum üzerinden Moskova’ya giderek Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’nde siyasal bilimler ve iktisat okudu. 1921′de gittiği Moskova’da devrimin ilk yıllarına tanık oldu ve komünizm ile tanıştı. 1924′te Moskova’da yayınlanan ilk şiir kitabı 28 Kanunisani sahnelendi. NAzım Hikmet o sene Türkiye’ye dönerek Aydınlık Dergisinde çalışmaya başladı, ancak dergide yayınlanan şiir ve yazılarından dolayı on beş yıl hapsi istenince tekrar Sovyetler Birliği’ne gitti.

3 HAZİRAN’DA BİR KALP KRİZİ

1928’de Af Kanunundan yararlanan Nazım Hikmet Türkiye’ye döndü. Resimli Ay dergisinde çalışmaya başladı ki 1938′de yirmi sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı. 12 sene süren tutukluluktan sonra askere alınacağı ve öldürüleceği endişesiyle 1950 yılında Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliği’ne giden Nazım Hikmet, 25 Temmuz 1951 tarihinde Bakanlar Kurulunca Türk vatandaşlığından çıkarılmasının ardından, büyük dedesi Mustafa Celaleddin Paşa (Konstantin Borzecki)’nın memleketi olan Polonya’nın vatandaşlığına geçerek Borzecki soyadını aldı. 3 Haziran 1963 tarihinde ise, Nâzım Hikmet geçirdiği bir kalp krizi neticesinde 61 yaşında hayata gözlerini yumdu.