Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Can sokağa taştı… Oyuna salon verilmeyince caddede oynandı
Can sokağa taştı… Oyuna salon verilmeyince caddede oynandı

Can sokağa taştı… Oyuna salon verilmeyince caddede oynandı

Edirne’de, Genco Erkal’ın şair Can Yücel’in şiirlerinden uyarladığı ‘Can’ isimli tiyatro oyunu için salon izni çıkmadı. Belediye Başkanı’nın davetiyle oyun, kentin en işlek caddesinde yaklaşık bin kişiye karşı oynandı.

 

Edirne’de Halk Eğitim Merkezi salonunda oynanmasına izin verilmeyen tiyatro oyunu sokakta sahnelendi.

 

Edirne Gençlik Kültür Evi, Genco Erkal’ın şair Can Yücel’in şiirlerinden uyarladığı ‘Can’ isimli tiyatro oyunu için yönetmen ve oyuncusu Kemal Kocatürk’ü davet etti.

 

150421-tiyatro5,fK1UP0Y0P0Cl3rP6EqfpAw

 

Davetin kabul edilmesi üzerine Kültür Evi üyeleri, Halk Eğitim Merkezi Salonu’nun tahsis edilmesi amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuru yaptı. MEB’in ilgili komisyonu tarafından incelenen tiyatro oyunun metni uygun görülmedi. Komisyon karar yazısını Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne gönderdi.

Oyunu için salon izni verilmeyen yönetmen ve oyuncu Kocatürk, ‘Can’ isimli oyununu sokakta sahneleyeceğini sosyal medya üzerinden duyurdu.

 

150421-tiyatro4,GDgwjJLjj0iNg4gaqkTchA

 

KENTİN EN İŞLEK CADDESİNE SAHNE

 

Bunun üzerine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tiyatronun Edirne’nin en işlek caddesi olan Saraçlar’da oynanması için teklifte bulundu. Teklifin kabul edilmesiyle 20 Mayıs Günü Halk Eğitim Merkezi’nde sahnelenmesi planlanan oyun Saraçlar Caddesi’nde oynandı. Tiyatro oyununu başta Belediye Başkanı Gürkan ve eşi olmak üzere yaklaşık bin civarında vatandaş izledi.

 

“ARGO VE SİYASİ BULMUŞLAR”

 

Sahneye çıkmadan önce yaşadığı olayla ilgili düşüncelerini açıklayan Kemal Kocatürk, mecbur kaldıkları için tiyatroyu sokağa taşıdıklarını söyledi.
Sokaklara ihtiyaç olduğunu dile getiren Kocatürk, “Sokağın dili de iyidir. Can Yücel gibi bir adam da sokağa çok yakışıyor. Bazıları bizi zoraki olarak sokağa bıraktı. Can baba zaten sokak diliyle konuştuğu için Milli Eğitim kendisini argo bulmuş, hem de siyasi bulmuşlar. Sanki siyasi olmak suçmuş gibi” dedi.

Etiketler: