Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Canım sıkılıyor Canım
Canım sıkılıyor Canım

Canım sıkılıyor Canım

Ömrünün çeyreğini kanserle mücadele ederek geçiren Kayahan, dün sabah tedavi gördüğü hastanede yaşama veda etti. Usta müzisyen 66 yaşındaydı…

Geçmişe bakınca; karışır bazen insanın zihni. Duygular birbirine girer. Hatta “Aşk acısı çekerken mi dinlemiştim bu şarkıyı” ya da “Bu şarkı yüzünden mi ‘âşık olduğumu sanıyordum” der zaman zaman… Ve her işine, her anına duygularını karıştıran bu toprağın insanı için şarkılar sadece bir bahanedir hâlbuki. Dün, bir süredir yoğun bakımda kanser tedavisi gördüğü sırada hayatını kaybeden 66 yaşındaki Kayahan da, 80’lerin başından beri bahane aradığımızda başvurulan adam olmuştu. Bazen Nilüfer’i, bazen de Sezen Aksu’yu “amfi” olarak kullandı Kayahan, şarkılarıyla.

SATIŞ REKORLARI KIRDI

Çocukluğumuza ve gençliğimize dair her kaybın güncel faili kanserle daha önce iki kez savaşmış ve yenmişti, 1949’da İzmir’de doğan ve İstanbul’a gelmeden önce uzun yıllar Ankara’da yaşayan sanatçı. Müzik hayatına İstanbul’da devam etme kararı alan Kayahan Açar, Nilüfer’e verdiği Geceler, Kar Taneleri ve Esmer Günler gibi şarkılarla adını duyurmuştu. Kariyeri boyunca üçü 45’lik olmaz üzere 18 albüm yapan Kayahan, ilk plağı Canım Sıkılıyor Canım’ı 1981’de çıkarmıştı. Ancak Kayahan, Nilüfer ve Sezen Aksu gibi efsane isimlere verdiği parçalar dışındaki en büyük çıkışı, 1991’deki Yemin Ettim adlı albümüyle yapmıştı. O albüm Türkiye’de ki o zamanlar albümlerin satıldığı, korsanların ortada dolaşmadığı yıllardı- satış rekorları kırmıştı. Daha sonra piyasaya çıkardığı albümlerde de ciddi satış grafikleri yakaladı Kayahan. 90’lı yıllarda albümlerinin aranjmanını emanet ettiği, şimdiki zamanın önemli isimleri İskender Paydaş, Hakan Kurşun ve pek çoğunun kariyerinin de mihenk taşı oldu.

EUROVISION’A DA KATILMIŞTI

90’lı yıllar demişken… Kayahan’ın 1990’da, milli maç muamelesi gören fakat bir türlü puanların politik olduğunu kabul edemediğimiz Eurovision’a katıldığını da unutmamak gerekir. Türkiye’deki seçmelerde Oya- Bora, Çelik, Seden Gürel, Sertab Erener ve Reyhan Karaca gibi isimlere karşı, Gözlerinin Hapsindeyim adlı parçasıyla yarışan sanatçı, halk oylaması sonucunda o yıllarda Yugoslavya’ya bağlı olan Zagreb’de düzenlenen Eurovision’a katılma hakkı kazanmıştı. 5 Mayıs’ta sahne alan Kayahan, 21 puan alarak 17’nci olabilmişti ancak.

“YAŞANACAK ÖMRÜMÜZ VARMIŞ”

İlk kez 1990’da yumuşak doku kanserine yakalanan Kayahan’a doktorlar altı ay ömür biçmiş fakat sanatçı 2005’te aynı hastalığın yeniden nüksetmesine dek kanseri zapturapt altına almayı başarmıştı. Ünlü besteci aslında hastalığı ikinci kez de yenmişti, ta ki geçen yıl kötü haberi üçüncü kez duyana dek. Hastaneye kaldırılan ve tedavisine başlanılan sanatçının morali her zamanki gibi yüksekti ve şu açıklamayı yapmıştı: “Yaşanacak ömrümüz varmış. Hastalığa ilk yakalandığımda doktorlara göre altı ay ömrüm kalmıştı. Şuanda onların verdiği sürenin üzerinden 21 sene geçti.” Kanseri daha önce iki kez alt eden sanatçı üç kez evlenmiş ve evliliklerinden Beste ve Aslı Gönül adlı iki kız çocuğu bulunuyordu.

TUNCA ÖĞRETEN

Etiketler: