Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Cannes programı açıklandı: Festivalde bir kısa filmimiz yarışıyor
Cannes programı açıklandı: Festivalde bir kısa filmimiz yarışıyor

Cannes programı açıklandı: Festivalde bir kısa filmimiz yarışıyor

68. Cannes Film Festivali’nin programı dün Paris’te yapılan basın toplantısı ile açıklandı. Festival Başkanı Pierre Lescure ve festivalin sanat yönetmeni Thierry Fremaux’nun açıkladığı liste bu yıl, ustalardan çok gençlere ağırlık verilmiş.

 

Bu yıl 17 filmin yarıştığı Cannes Film Festival’inde, Fransız sineması 5 filmle temsil ediliyor. İkinci sırada 3 yönetmenle İtalyan sineması geliyor. Uzakdoğu’dan da 3 film yer alıyor seçkide (2 Güney Koreli yönetmen, bir de Tayvanlı yönetmenin yapıtlarıyla). Amerika’dan ise yalnızca iki isim var. İkisi de, Amerikan bağımsız sinemasının tanınmış yönetmenleri : Gus Van Sant ve Todd Haynes. Yarışma programında; bir Yunan, bir Macar, bir Norveç ve bir Avustralyalı yönetmenin filmleri yer alırken, Türkiye uzun metrajlı filmler dalında temsil edilmiyor. Ama, kısa metraj yarışmasında bir yönetmenimizin, Ziya Demirel‘in “Salı”adlı filmi var. Binlerce film arasından 9 filmin yer aldığı yarışmaya seçilmek gerçekten de büyük başarı.

 

AÇILIŞ DA FRANSIZ SİNEMASINDAN

 

Dünyanın dört bir yanından 35 bin sinemacı ve 4 bin basın mensubunun izleyeceği festival 13 Mayıs akşamı bir Fransız kadın yönetmenin filmi ile açılıyor. Emmanuelle Bercot’nun “Tete Haute” (Başımız Dik) filminin başrolünde Catherine Deneuve var. Aynı gün Fransız sinemalarında gösterime girecek film yarışma kapsamında yer almıyor. Yarışmada yer alan Fransız yönetmenlerin yapıtları şunlar: Jacques Audiard’ın “Dheepan”, Stephane Brize’nin “Basit Bir Adam/ Pazarın Kanunu”, Valerie Donzelli’nin “Marguerite ve Julien”, Denis Villeneuve’ün “Senaryo”, Maiwenn’in “Benim Kralım”. Fransız yönetmenlerin çoğunluğu genç kuşaktan; İtalyan sinemasından ise ustalar yarışacak : “Annem” filmiyle Nanni Moretti, “Masalların Masalı” filmiyle Matteo Garrone ve “Gençlik” adlı filmiyle Paolo Sorrentino. Avrupa sinemaları arasında seçkide yer alma şansına kavuşan üç ülke daha var : Yunanistan’dan Yorgos Lathimos “Istakoz” adlı filmiyle, Macaristan’dan Laszlo Nemes “Saul’ün Oğlu” filmiyle, Norveç’ten Danimarka doğumlu Joachim Trier “Bombalardan Daha Gürültülü” adlı filmiyle yarışacak. Avustralya’dan da bir film yer alıyor seçkide, “Macbeth” adlı yapıtıyla Justin Kurzel. Amerikan sinemasının temsil edecek iki film ise Gus Van Sant’ın “Ağaçlardan Bir Deniz” ve Todd Haynes’in “Carol” adlı yapımları. Uzakdoğu sinemaları her yıl olduğu gibi bu yıl da gözde… G. Kore’den Jia Zhang-Ke “Dağlar Hareket Edebilir” ve Kore-Eda Hirakazu “Küçük Kardeşimiz”, Tayvanlı ünlü yönetmen Hou Hsiao Hsien “Katil” filmleriyle yarışmaya seçildi.

 

JÜRİ HENÜZ AÇIKLANMADI

 

68. Cannes jürisinin başkanlığını bu yıl Coen kardeşlerin yapacağı daha önce açıklanmıştı. 9 kişiden oluşacak jürinin üyelerinin açıklanması ise ilerki günlere bırakıldı. Belli ki, henüz netleşmeyen isimler var. Cannes’ın bir diğer önemli bölümü, “Belli Bir Bakış”a seçilen filmler arasında yapılacak değerlendirmeyi ise Isabella Rosselini’nin başkanlığındaki bir jüri yapacak. Kısa filmler ve Cinefondation (sinema okullarının yapımlarının yarıştığı bir bölüm) Jürisinin Başkanı ise Moritanyalı yönetmen Abdurrahman Sissako. Bu yıl festivalde yarışma dışı bölümlerde de çok ilginç filmler var. Onlara da bir başka yazıda değiniriz.

VECDİ SAYAR