Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Caz ışığı şehre yayılıyor
Caz ışığı şehre yayılıyor

Caz ışığı şehre yayılıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, düzenlenen İstanbul Caz Festivali’nin 22’ncisi, 27 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival bu yıl da, cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul’da ağırlayacak. Bu yılın yıldızları arasında Joan Baez, Jools Holland, Marcus Miller, Melody Gardot ve Tigran Hamasyan gibi folk, blues ve cazın farklı sesleri yer alıyor. 22’nci İstanbul Caz Festivali, 15’i aşkın farklı mekânda 250’den fazla yerli ve yabancı sanatçı ile 35’in üzerinde konser sunduğu programıyla bu yaz da İstanbul’u caz ışıklarıyla aydınlatacak. Gelenekselleşen konser mekânlarının yanı sıra festival, müziği tüm kente yayarak takipçilerini şehrin farklı köşelerinde buluşturacak. Öte yandan Fenerbahçe Parkı’ndaki “Parklarda Caz” ve Kadıköy’deki “Gece Gezmesi” etkinlikleriyle Anadolu yakasına taşınacak.

GECE GEZMESİ

Bu yıl festival kapsamında ilk kez düzenlenecek “Gece Gezmesi” etkinliği, müzik şenliği ruhunu Kadıköy haritasına taşıyor. 8 Temmuz Çarşamba günü Kadıköy, Moda ve Yeldeğirmeni rotasında yer alan çeşitli konser mekânlarında, civar müzisyenlerin ev stüdyolarında ve atölyelerde, “Gece Gezmesi” kapsamında çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Bu etkinlikler, Türkiye’den alternatif/bağımsız müzisyenler ve cazın genç temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek. 2015 Nardis Genç Caz Vokal Yarışması birincisi Su İdil’in de katılımcılar arasında yer aldığı program ilerleyen dönemlerde açıklanacak.

EMİN FINDIKOĞLU KONSERİ İLE BAŞLIYOR

27 Haziran Cumartesi akşamı 21.00’da Avusturya Başkonsolosluğu’nun Yeniköy’deki Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde başlayacak festivalin ilk konuğu, Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü de alacak usta caz müzisyeni, piyanist ve besteci Emin Fındıkoğlu. PROGRAMINDA KİMLER VAR 1987 Ermenistan doğumlu genç müzik dehası Tigran Hamasyan, iki özel konserle festivalin konuklarından. Tigran Hamasyan’ın geleneksel Ermeni müziğini yorumladığı ilk konseri 30 Haziran Salı akşamı Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirilecek. Oda korosu projesi olan “Luys i Luso” başlıklı konserde usta piyaniste Harutyun Topikyan yönetimindeki Erivan Devlet Oda Müziği Korosu eşlik edecek. Dünyanın 100 farklı kilisesinde icra edilecek projenin Eylül ayında ECM etiketiyle bir albümü de yayımlanacak. Joan Baez, 11 yılın ardından yeniden Açıkhava sahnesinde. 30’dan fazla albümle müzikte yarım asrı geride bırakan, aktivist kimliğiyle de popüler müziğin en önemli seslerinden kabul edilen efsanevi folk müzisyeni Joan Baez, unutulmaz baladlarıyla 11 yıl sonra festival kapsamında yeniden İstanbul’da. 1 Temmuz Çarşamba akşamı Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenecek konserde Baez, Diamonds & Rust, Donna Donna, Queen of Hearts gibi kendi hitleri ve yeniden hayat verdiği House of The Rising Sun, Let it Be, Forever Young gibi klasikleri seslendirecek.

İSTANBUL’DA İLKLER

Yıllardır yayımladığı başarılı albümleri ve etkileyici tekniğiyle Türkiyeli seyircilerin yakından tanıdığı Marcus Miller müzikal mirasının kaynağına döndüğü yeni projesi ve 10’uncu albümü Afrodeezia ile bir kez daha festivalin konuğu oluyor. Nisan ayında yayımlayacağı albümü için siyah müziğin izlediği rotadan ilham alan Miller, dinleyicileri yeni topluluğuyla 2 Temmuz’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde olacak. Bugüne kadar Wynton Marsalis, McCoy Tyner, Ornette Coleman gibi pek çok efsane isme eşlik ederek 200 kayıtta yer alan bas efsanesi Charnett Moffett, son projesi NettWork’le, 3 Temmuz Cuma akşamı Sakıp Sabancı Müzesi’nde İstanbul’daki ilk konserini verecek. 20’nci İstanbul Caz Festivali’ndeki performansıyla İstanbullu müzikseverleri kendine hayran bırakan Melody Gardot 6 Temmuz Pazartesi akşamı Sepetçiler Kasrı’nda olacak.

Usta piyanist Jools Holland, 20 kişilik dev orkestrasıyla ilk kez İstanbul’a geliyor. 7 Temmuz Salı akşamı Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’ndeki konserde Jools Holland & His Rhythm and Blues Orchestra’ya eşlik edecek sürpriz isim ise şarkıcı ve söz yazarı Marc Almond olacak. Bunun yanı sıra, “Caz İçin Tuhaf Bir Yer”: The Bad Plus ve Joshua Redman, 10 Temmuz Cuma, 19.30, ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu’nda, “Caz Sıcağına “Kuzey Işıkları”: Sly & Robbie, Nils Petter Molvaær, 11 Temmuz Cumartesi, 19.00, KüçükÇiftlik Park’ta,” Süper starlardan oluşan bir quartet”: Chris Potter, Dave Holland, Lionel Loueke, Eric Harland, 13 Temmuz Pazartesi, 21.00, CRR’de sahne alacak. Birçok yan etkinliğin yanı sıra festivalin son haftası, önümüzdeki günlerde açıklanacak konserler de programa eklenecek. Festivalİn biletleri 11 Nisan Cumartesi günü 10.00’dan itibaren Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden satışa çıkıyor.

USTALARLA BULUŞMA

Buena Vista Social Club ile dünyayı turlayan Kübalı caz piyanisti Roberto Fonseca ve Damon Albarn’dan Herbie Hancock’a, Amadou and Mariam’dan, Paul McCartney ve Roots’a sayısız isimle birlikte çalışmış Malili müzisyen ve şarkıcı Fatoumata Diawara, sıcak ve ritmik bir Afro-Latin müzik akşamı için 8 Temmuz Çarşamba akşamı Feriye Lokantası’nda bir araya geliyor. 9 Temmuz Perşembe akşamı İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek “Ustalarla Buluşmalar” konserinde İranlı sanatçı Mahsa Vahdat, Norveçli piyanist Tord Gustavsen ve İstanbullu vurmalı çalgılar ustası Fahrettin Yarkın sahneden seyircilere müzikleriyle birlikte seslenecekler.

SAYISIZ FESTİVAL MEKÂNI

Bu yıl festivale ev sahipliği yapacak mekânlar arasında Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı, Avusturya Başkonsolosluğu/Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, Aya İrini Müzesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu, Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon, Feriye Lokantası, İstanbul Erkek Lisesi, KüçükÇiftlik Park, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Sepetçiler Kasrı ve Salon İKSV yer alıyor.

TARAF