Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Dev kadronun filmine ağır suçlama
Dev kadronun filmine ağır suçlama

Dev kadronun filmine ağır suçlama

Yönetmen Camoren Crowe’un, dört yıl aradan sonra çektiği ve başrollerinde Bradley Cooper ve Emma Stone’un rol aldığı Aloha adlı romantik komedi filmi, Hawaii’nin yerli halkını hiçe sayıp adayı “Aklama /Whitewashing” çabası olarak yorumlanıp şiddetle eleştiriliyor.

ABD’de ayırımcılığa karşı mücadele eden The Media Action Network for Asian Americans (MANAA) adlı sivil toplum kuruluşu, yayınladığı bir bildiriyle filmde, beyazların Hawaii’nin yerli halkıymış gibi gösterilmesine adeta isyan etti.

Filmin yapımcılarını suçlayan MANAA’nın açıklamasında, “Beyazların gerçekte adanın sadece yüzde 30 nüfusunu oluşturmalarına rağmen filmi izlediğimizde, adanın her şeyini, hatta yüzde 99’unu onların oluşturduğuna ilişkin bir izlenim doğuyor” denildi.

MANAA, adanın çoğunluk ve otokton halkının, Asya-Pasifik kökenliler olduğunu vurgulayarak, “Hawaii’nin doğal dokusunu ve yerli halkını dekor olarak kullanıp beyazları öne çıkaran bu film, Hawaii kültürüne bir hakarettir” denildi. Post-prodüksiyon aşamasında sorunlar yaşandığı ve bazı bölümlerinin yeniden çekilerek montajlandığı söylentileri bulunan filmin başrollerinde Bradley Cooper, Emma Stone, Rachel McAdams ve Alec Baldwin var. Aloha, 29 Mayıs’tan itibaren gösterilmeye başlandı.

GUARDIAN

Etiketler: