Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Disney’in ‘aklama’sına karşı imza kampanyası
Disney’in ‘aklama’sına karşı imza kampanyası

Disney’in ‘aklama’sına karşı imza kampanyası

Disney’in “beyaz” olmayan anime ve film karakterlerini “beyaz” olarak canlandırması tepkilere yol açıyor. 1998 yapımı “Mulan” adlı Çinli karakterin bu şekilde gösterilmesine karşı, 20 bin imza toplandı.

 

Disney’in Mulan ve daha birçok animasyon filminde başroldeki karakterleri beyaz ırka ait gibi canlandırması, tepkilere sebep oluyor. 1998 yapımı Mulan‘da Cengiz Han’a isyan eden ana karakter Çinli kahramanın “beyaz” olarak çizildiği ve bu yöntemin Hollywood’da çok yaygın olduğu savunularak, buna karşı 20 bin imza toplandı. Benzer bir kampanya, Scarlett Johansson’ın oynadığı Ghost in the Shell adlı filmi içinde yürütülüyor. Onun için de 44 bin imza verildi. “Derilerinin rengi ‘beyaz’ olmayan karakterlerin yerine beyaz aktör veya aktrislerin geçirilmesinin Hollywood’da çok yaygın olduğu” görüşüyle imzayla açılan protesto metninde, The Last Airbender, Pan filmleri ile Scarlett Johansson’un oynadığı, 2017’de vizyona girecek anime uyarlaması Ghost in the Shell ve daha birçok filmde bu sorunun var olduğu vurgulanıyor. Disney’in, 1998’de yaptığı animasyon Mulan‘ı yeniden, oyuncularla çekeceği hatırlatılan imza kampanyası metninde, Disney’in oyuncularının “Gerçek Asyalı” olması istendi.

 

Oyuncu Dreyfuss Disney’e kâr payını alamadığı için dava açtı

 

 

Ünlü oyuncu Richard Dreyfuss, 1991 yılında rol aldığı What About Bob? adlı film için Disney ile imzaladığı sözleşme gereği filmin satışından kalan kârdan hissesini alamadığı için dava açtı. Film, 1991 yılında en çok hasılat getiren ve verilere göre o yıl 63.7 milyon dolar hasılat yapan 19 filmden biriydi. Dreyfuss ile birlikte oyuncu Christine Wagner de Disney’e dava açtı. Disney, daha önce bağımsız denetçilerin malî kayıtlarınız incelemesine izin vermemişti.

GUARDIAN/ BBC

Etiketler: