Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Efsane kadın Cannes afişinde
Efsane kadın Cannes afişinde

Efsane kadın Cannes afişinde

Bu yıl 68’incisi düzenlencek olan Cannes Film Festivali’nin afişinde, Hollywood’un Altın Devri yıldızlarından Ingrid Bergman yer aldı. Bergman, 1973’teki festivalde jüri başkanlığı da yapmıştı.

Dünyanın en önemli film festivali olan Cannes, 68’inci yılında afişine bir büyük oyuncuyu, Ingrid Bergman’ı taşıyor. Geçen yıl afişinde Marcello Masroianni’ye yer veren festival, bu yılki afişinde Georges Cukor, Victor Flemming, Alfred Hitchcock, Roberto Rosselini, Jean Renoir, Ingmar Bergman gibi büyük ustaların filmlerinde rol alan İsveç asıllı oyuncunun bir portresini kullanacak. Festivalin bu yılki jüri başkanlığını, ilk kez iki yönetmen birden üstleniyor :

1991 yılında “Barton Fink”le Altın Palmiye’yi kazanan Joel ve Ethan Coen. Halen, “Heil Caesar !” adlı bir film çekmekte olan yönetmenler, bu öneriyi sevinçle karşıladıklarını belirterek, “Dünyanın dört bir yanından gelecek filmleri izlemek büyük bir şans bizim için. Kariyerimizin başlangıcından bu yana Cannes bizim için her zaman önemli oldu. Jüri başkanlığı ise bizim için özel bir onur kaynağı. Daha önce hiçbir yein başkanı olmamıştık” dediler.

Coen kardeşler, Altın Palmiye’nin yanısıra, iki kez -1996’da “Barton Fink”, 2001 yılında “The Man Who Was not There” filmleriyle- En İyi Yönetmen, 2013’te de “Inside Llewyn Davis”le Jüri Büyük Ödülünü kazanmışlardı. 2015 yılında sinemanın 120. yaşını kutlayacağını belirten Festival yöneticileri, sinemanın doğumunu iki kardeşe, Louis ve Auguste Lumiere kardeşlere borçlu olduğumuzu belirterek, bu yılki jüri başkanı seçiminde bunu göz önüne aldıklarını söylüyorlar. Cannes’da Altın Palmiye’yi kazanan başka kardeşler de olmuştu : 1976’da Paolo ve Vittorio Taviani, 1998 ve 2005’te Jean-Pierre ve Luc Dardenne kardeşler.

Festivalin ‘Cinefondation’ ve Kısa Film Jüri Bakanlığını, geçen yıl “Timbuktu” filmiyle dünya çapında bir baarı kazanan Moritanyalı yönetmen Abdurrahman Sissako üstlendi. Yarışmaya ve festivalin diğer bölümlerine seçilen filmler henüz açıklanmadı ama şimdiden bir yönetmenimizin Cannes’a katılımı kesinleşti. Festivalin proje geliştirme bölümü olan ‘Atölye’ye seçilen 15 proje arasında, “Hilal, Feza ve Öteki Gezegenler” adlı projesiyle Kutluğ Ataman yer alıyor. Cannes’ın 13 Mayıs’taki açılış ve 24 Mayıs’taki kapanış törenlerinin sunuculuğunu ise geçen yıl da bu görevi üstlenen ünlü oyuncu Lambert Wilson’un yapacağı açıklandı. Wilson, geçen yılki törenlerdeki sunumu ile büyük beğeni kazanmıştı. Wilson, Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye’yi kazandığı geceyi şu sözlerle noktalamıştı : “Dünyamız, bilinmeyen bir dilde yazılmıştır, ama sinema bu dili evrensel bir dile çevirmemize yardımcı olur. Onun ışığı olmasaydı, hepimiz gecenin karanlığına hapsolup kalırdık.”

Vecdi SAYAR

Etiketler: