Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Ergüven’in Mustang’ına Europa Cinemas ödülü
Ergüven’in Mustang’ına Europa Cinemas ödülü

Ergüven’in Mustang’ına Europa Cinemas ödülü

Siz bu satırları okurken, 68. Cannes Film Festivali ana yarışma bölümünün ödülleri açıklanmış olacak. Altın Palmiye, öngördüğümüz biçimde İtalyan yönetmen Nanni Moretti’nin Annem /Mia Madre ya da Macar yönetmen Laszlo Nemes’in Saul’un Oğlu /Saul Fia‘ya mı gidecek, yoksa Liberation yazarları gibi “hardcore sanat sineması” taraftarlarının tercihi Tayvanlı Hou Hsia-Hsien’in Katil‘ine mi, öğrenmiş olacaksınız. Tabii, Coen kardeşlerin Amerikan sinemasına bir kıyak yapıp, Palmiye’yi Todd Haynes’in Carol‘üne vermesi de bir başka olasılık. Merakla beklediğimiz bir haber de, binlerce başvuru arasından dokuz filmin seçildiği Kısa Film Yarışmasında, Ziya Demirel’in Salı adlı filminin alacağı sonuç.

Altın Palmiye sonuçlarına ilişkin değerlendirmemizi yarına bırakıp, gelelim Festivalin diğer bölümlerinin ödüllerine.

“Yönetmenlerin Onbeş Günü” (Quenzaine des Realisateurs) jürisinden yarışmasında üç önemli ödül vardı; bunlardan Label Europa Cinemas ödülünü Deniz Gamze Ergüven’in Türkiye-Fransa ortak yapımı Mustang filmi kazandı.

Ülkemizde, erkek ve mahalle baskısı altında yaşayan genç kızların dramını, son derece başarılı bir sinema diliyle anlatan Ergüven, filminde “mustang”ları (vahşi kısraklar), genç kızların dizginlenemeyen özgürlük tutkusunun metaforu olarak kullanmış. Ergüven’in, kadın cinayetlerinin ve intiharlarının dünya ortalamasının çok üstünde olduğu bir ülkenin sinemacısı, üstelik bir kadın yönetmen olarak sorumluluk duyması alkışlanmaya değer. “Europa Cinemas”, Türkiye’nin de üye olduğu AB destekli bir sanat sinemaları zinciri. Bu ödül, filmin Avrupa’da hak ettiği dağıtım olanaklarına kavuşacağının göstergesi… Mustang‘ın, ülkemizde de olabildiğince geniş bir dağıtım ağına kavuşmasını dileyelim.

Festivalin yan bölümlerinden biri olan, Fransız Yönetmenler Birliği’nce (SRF) düzenlenen, ünlü oyuncu Sabine Azema’nın başkanlığındaki Altın Kamera Jürisi festivaldeki ilk filmleri değerlendirecek, bu ödüllendirmede de Mustang’ın şansı olabilir.

“Quenzaine”in diğer ödülleri ise Fransız yönetmen Arnaud Desplechin’in Gençliğimden Üç Anı /Trois Souvenirs de ma Jeunesse adlı filmi ile Kolombiyalı yönetmen Ciro Guerra’nın Yılanın Öpücüğü /El abrazo de la serpiente adlı filmine gitti. Deplechin, Ergüven gibi gençlerin dünyasına eğilirken, Guerra Amazonlar’da bilimsel araştırma yapan iki bilim adamı ile yerli bir şamanın ilişkisini anlatıyor. Siyah-beyaz çekilmiş etkileyici bir epik Yılanın Öpücüğü… Bu bölümde gösterilen, Marcia Tambutti Allende’nin Allende, Büyükbabam Allende filmi ise L’Oeil d’Or (Altın Göz)Belgesel Jürisi’nin Ödülünü aldı.

BELLİ BİR BAKIŞ

Resmi programın yan bölümü “Un Certain Regard”a (Belli Bir Bakış) seçilen 19 film de, Isabelle Rosselini başkanlığındaki bir Jüri tarafından değerlendirildi. Bu bölümün Büyük Ödülü, İzlandalı yönetmen Grimur Hakonarson’un, insanlarla hayvanların ilişkisini pastoral bir anlatımla sergileyen Sürü /Hrutar adlı filmine verildi.

 

Jüri Ödülü, Hırvat yönetmen Dalibor Matanic’in farklı etnik kökenlerden gençler arasındaki ilişkileri anlattığı Tepedeki Güneş /Zwizdan /High Sun‘e, En İyi Yönetmen Ödülü Karşı Kıyıya Doğru adlı Japon filminin yönetmeni Kurosawa Kiyoshi’ye verilirken, Romen sineması genç kuşağının parlak isimlerinden Corneliu Porumboiu, para hırsını anlattığı Hazine /Comoara adlı filmiyle “Belli Bir Yetenek” ödülünün sahibi oldu. İranlı kadın yönetmen İda Panahandeh’in Nahid ve Hintli Neeraj Ghaywan’ın Masaan adlı filmleri de, “Umut Veren Yönetmen” ödülünü paylaştı.

ELEŞTİRMENLERİN ÖDÜLLERİ

Her yıl, dünyanın dört bir yanından eleştirmenlerin önerileri sonucu yedi film seçen “Eleştirmenler Haftası” (Semaine de la Critique) Festivalin bir başka yan bölümü. Bu bölümün ödülünü, Paulina /La Patota adlı filminde, öğrencilerinin tecavüzüne uğrayan, fakat onları ifşa etmeyen bir insan hakları savunucusunun öyküsünü, duygusallıktan uzak, düşünmeye kışkırtan bir üslupla yansıtan Arjantinli sinemacı Santiago Mitre kazandı.

Bir de tüm bölümlerdeki filmleri değerlendiren ödüller vardı. François Chalais Ödülü Macar filmi Saul’un Oğlu‘na giderken; Kiliseler Birliği Ödülü (Jüri Ekümenik) Mia Madre‘nin oldu. Festivalin en saygın ödüllerinden FIPRESCI (Uluslararası Eleştirmenler Federasyonu) ödülleri de, ana yarışmada Saul’un Oğlu‘na, “Belli Bir Bakış”ta Masaan‘a, “Yönetmenlerin Onbeş Günü”nde ise Paulina‘ya gitti. Sinema okulları öğrencilerinin filmlerinin yarıştığı “Cinefondation” bölümü ödülü ise, AFI Kadın Yönetmenler Atölyesi’nden Pippa Bianco’nun Share adlı filminin oldu.

 

VECDİ SAYAR / CANNES

Etiketler: