Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Eurovision deyip geçmeyin! Öyle siyasi mesajlar var ki…
Eurovision deyip geçmeyin! Öyle siyasi mesajlar var ki…

Eurovision deyip geçmeyin! Öyle siyasi mesajlar var ki…

Guardian’ın internet sitesinde yayımlanan bir makalede bu yılki Eurovision şarkı yarışmasına katılan birçok ülke temsilcisinin şarkı sözlerinde verdiği siyasi mesajlara dikkat çekiliyor.

 

Bella Qvist imzalı makalede öncelikle Eurovision’un ülkeleri bir araya getiren bir “hafif eğlence programı” olarak tasarlandığı, siyasi mesajların ise kesin bir dille yasaklandığı vurgulanıyor.

 

Ancak buna karşın yarışmada eskiden beri pek çok siyasi içerikli şarkının sahnelendiği hatırlatılıyor.

 

Ermenistan’ın temsilcisi Genealogy grubunun resmen “barış, birlik ve sevgi” temalı “Face the Shadow – Gölgeyle Yüzleş” şarkısının önce “İnkâr Etme” adıyla yarışmaya girdiği, organizatörlerin fazla siyasi bulması üzerine şarkının adının değiştirildiği belirtiliyor.

 

1915 olaylarının 100. yılının anıldığı hatırlatılırken, Ermenistan’ın şarkısında hala sürekli “İnkar Etme” sözlerinin geçtiği ve şarkının videosunda yavaş yavaş boşalan bir aile portresinin yer aldığı vurgulanıyor.

 

Yazı şöyle devam ediyor:

 

Güya bir boşanmayı anlatan Yunanistan’ın “One Last Breath – Son Bir Nefes” adlı şarkısının sözlerinin ülkenin ekonomik sorunlarından bahsettiğini düşünmemek zor.

 

Şarkıda “Geri gel ve kurtar beni” deniyor.

 

Makalede siyasi içeriğine dikkat çekilen bir başka şarkı da Romanya’ya ait.

 

“All Over Again- Yeni Baştan” adlı şarkıda anne ve babalarının yurtdışında çalışmaya giderken geride bıraktığı çocuklardan bahsedildiği söyleniyor.

 

Gürcistan ve Malta’nın şarkılarının adı ise “savaşçı” ve siyahlara bürünmüş kadınlar söylüyor.

 

 

THE GUARDIAN

BBC TÜRKÇE

 

Etiketler: