Çarşamba , 21 Ocak 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Evden Uzak yola yakın
Evden Uzak yola yakın

Evden Uzak yola yakın

Profesyonel olarak 2012 yılından beri bir arada olan genç müzisyenler albümleri için yapımcı olarak Amerika’da ünlü indie rock ve punk gruplarıyla çalışan Paul Leavitt’i seçmişler. We Play etiketiyle yayınlanan ‘Hiçbi’ Yere Doğru albümlerinin melodik ve yüksek enerjili şarkılarına imza atan ve aynı zamanda grubun solisti olan Kerem Brumend, grubun müziklerini en çok “new school punk” tarifine yakıştırıyor. Gitarda, vokallerde yer alan ve grubun beyni Kerem Brumend’e, bas gitarda Can Şahin, tuşlularda Batuhan Bükücü, davulda Emre Kaya, gitarda ve geri vokallerde Serhat Sevinç eşlik ediyor. Tıpkı grubun ismi gibi kayıtları evden uzakta, Baltimore’daki Valencia Stüdyolarında gerçekleştirilen albümün çıkış şarkısı olarak “Dün Gece” isimli parça seçilmiş. Grup albümde ayrıca 90’ların meşhur dans şarkısı “Missing” için de bir rock cover yapıyor. Albüm tanıtım konseri öncesinde grubun şarkıcısı Kerem, şarkılarını, albümlerini ve rock müzik için yola düştükleri Amerika maceralarını anlatıyor.

Birçok indie rock işine imzasını atan Amerikalı ünlü prodüktör Paul Leavitt ile çalıştınız; özellikle Leavitt’in hangi işini beğenerek yola çıktınız?

The Dangerous Summer’ın Reach for the Sun albümünü ilk dinleyişte Paul Leavitt’le kimyamızın uyacağını anlamıştık ve öyle de oldu. Çok rahat ve keyifli bir kayıt süreci yaşadık.

Çıkış albümünüzü Baltimore’da kaydettiniz; peki yurt dışına yönelik bir planınız var mı?

Albümün ingilizce versiyonunu kaydetmek, yurt dışında da piyasaya sürmek hâlâ üzerinde durduğumuz bir konu. Türkiye’de yaşayan bir grup olarak ABD’li bir plak şirketine bağlı olmanın getireceği bir takım dezavantajlar var. Ama bu konuyu tamamen kapatmış değiliz, yavaş ilerlese bile bazı planlarımız var. Ama yeni yapacağımız şarkıların büyük bir çoğunluğunun ingilizce versiyonları da olacak.

Sıkı bir rock dinleyicisi için Hiçbi’Yere Doğru albümünüzü nasıl tarif edersiniz?

Çocukluğunuzu geçirdiğiniz eve geri dönmek, ilkokulunuzun önünden geçmek, ilk sevgilinizle sokakta karşılaşmak, kaybettiğinizi düşündüğünüz bir eşyanızı seneler sonra bulmak size neler hissettiriyorsa alın onları birbirine karıştırın… Albümün teması buna benzer bir şey işte. Oldukça melankolik bir albüm oldu Hiçbi’ Yere Doğru, ama bir o kadar da enerjik olduğunu düşünüyoruz, tam bir yol albümü gibi.

Grup olarak ‘Evden Uzakta’ adına nasıl karar verdiniz?

Spontane gelişen bir olaydı aslında. Bir araba yolcuğu sırasında karar verdik. Bildiğiniz bir yerden uzakta olmak/uzaklaşıyor olmanın getirdiği ani bir dürtüydü sanırım. Kulağa da hoş geliyordu, diğer alternatiflerin içinde içimize en çok sinen bu ad oldu.

Sırada 20 Ocak’ta Roxy’de bir albüm tanıtım konseriniz var, dinleyicileri nasıl bir gece bekliyor?

Elbette, uzun zamandır bu albümün çıkmasını bekleyen dinleyicilerimiz ve arkadaşlarımız var. Bizde grup olarak bu albümü paylaşmayı çok bekledik. 20 Ocak’ın gerçekten bir kutlama gibi geçeceğini düşünüyoruz. Ayrıca ikinci klibimiz “Hoşçakal”ı ilk kez konser sonrası lansman da gösterime sunacağız.

TARAF