Salı , 19 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » !f İstanbul’da ödüller Brezilya ve Suriye’nin
!f İstanbul’da ödüller Brezilya ve Suriye’nin

!f İstanbul’da ödüller Brezilya ve Suriye’nin

!f İstanbul’un 2015 ödülleri belli oldu. Bu yıl sekizincisi düzenlenen Keş!f Yarışması’nın kazananı Brezilya’dan August Winds/Ağustos Esintisi‘yle Gabriel Mascaro olurken, Aşk ve Başka Bi’ Dünya Yarışması’nın birincisi Suriye ve Fransa ortak yapımı Silvered Water, Syria Self-Portrait/Gümüş Suyu: Suriye Otoportresi seçildi. Türkiye’den Kısalar İzleyici Ödülü ise Orhan İnce’nin yönettiği Adem Başaran’ın oldu.

KEŞ!F ÖDÜLÜ BREZİLYA’YA

Sinema dünyasından usta isimlerin “sinemada cesur hikâye anlatımı ve biçimsel arayış” kriterlerini gözeterek, en çok “İlham Veren Yönetmen”i seçtikleri Uluslararası Keş!f Yarışması’nda toplam 9 film, 15 bin dolar para ödüllü Keş!f Ödülü için jüri karşısındaydı. Mehmet Kurtuluş, Lila Yacoub, Matias Pin?eiro, Grant Gee ve Signe Byrge Sørense’den kurulu Keş!f Jürisi, Brezilya yapımı August Winds/Ağustos Esintisi‘nin yönetmeni Gabriel Mascaro’yu “yılın ilham veren yönetmeni” seçti. Jüri adına ödül gerekçesini okuyan Lila Yacoub ve Mehmet Kurtuluş; “Keşif Ödülü’nü, derinliğinin kaynağını basitliğinde bulan bir filme veriyoruz” dedi.

SİYAD’IN SEÇİMİ GHOBADİ

Aslı Daldal, Esin Küçüktepepınar ve Metin Gönen’den oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisinin seçimi ise Irak Kürdistanı yapımı Mardan’ın yönetmeni Batin Ghobadi’den yana oldu. SİYAD jürisi adına gerekçeyi okuyan Esin Küçüktepepınar ve Metin Gönen şunları söyledi: “SİYAD jürisi olarak, bir yandan Kürdistan’ın coşku uyandıran coğrafyası ile epik bir kurgusal evren yaratıp, diğer yandan geçmişin travmalarıyla şekillenen trajik bir yerel hikâye ile Kürt halkının nezdinde tüm Orta Doğu halklarının acılı tarihini sinematografik bir yaratıcılıkla anlatıyor.

” YILIN EN YARATICI MÜDAHALESİ SURİYE

!f İstanbul’un geçen yıl başlattığı ve aktivist filmlerin yarıştığı 10 bin dolar değerindeki Aşk & Başka Bi’ Dünya Ödülü için, Arsinée Khanjian, Marie Olesen ve Pınar Selek’ten oluşan jüri, “yılın en yaratıcı müdahalesi” olarak, Silvered Water, Syria Self-Portrait/Gümüş Suyu: Suriye Otoportresi’ni seçti. Suriyeli yönetmen !f İstanbul’un  internet yoluyla gizlice gönderdiği görüntülerle birlikte yönettikleri film için Arsinée Khanjian, şunları söyledi: “Bu film bizi baskı, işkence, şiddet, çaresizlik ve ölümle yüz yüze getirdi. Cüretkâr ve yüksek sesli; ancak şiirsel, samimi; ve kişisel ancak kolektif. Gecede ayrıca, Türkiye’den Kısalar bölümü kapsamında 18 kısanın gösterildiği bölümde en iyi kısa Orhan İnce’nin yönettiği Adem Başaran seçildi. TARAF