Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Feminizm karşıtı ‘Çöl Kraliçesi’nin AŞK filmi
Feminizm karşıtı ‘Çöl Kraliçesi’nin AŞK filmi

Feminizm karşıtı ‘Çöl Kraliçesi’nin AŞK filmi

Berlinale’de yarışan Nicole Kidman’ın başrol oynadığı Queen of Desert filmi, Ortadoğu’yu dizayn eden casus Miss Bell’in trajik aşkını anlatıyor.

Berlin Film Festivali, tüm heyecanıyla sürüyor. Berlinale’de yarışan iddialı filmlerden Queen of Desert‘ün yönetmeni ve senaristi Werner Herzog, filmin yarışmalı bölümde gösteriminden önce başrol oyuncusu Nicole Kidman ile sohbet ederken “Gördüğüm en erotik sahneler bu filmde” dedi.

Herzog, filmin kahramanı Bell için de “Çok karmaşık ama iç hayatı çok güzel bir kadın, her iki aşk hikâyesi de trajik biçimde bitmiş” ifadelerini kullanırken, gelecekte Bell benzeri kadın öncülere ilişkin filmler yapacağını da açıkladı. Birinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrasında Orta Doğu’da görev yapan İngiliz arkeolog ve casus Gertrude Bell’in hayatını anlatan Queen of Desert filmi, büyük ölçüde Fas’ta çekildi. Kendisini daha çok erkekler için film yapan bir yönetmen olarak gördüğünü belirten Werner Herzog, bu filmden sonra, Bell gibi kadın öncüleri anlatan filmler yapmayı daha önce düşünmediği için pişman olduğunu kaydetti.

Herzog, “Ancak sonuçta bu filmi yaptık, bundan çok memnunum ve bu tür öncüleri anlatan filmleri yapmaya devam edeceğim” dedi. “kadınlar oy vermesin” Gertrude Bell, Osmanlı İmparatorluğu topraklarında kazı izni almış bir İngiliz arkeolog olarak bugünkü Irak, Suriye ve Lübnan’ı dolaşarak istihbarat toplamıştı. Dönem itibarıyla “Kadın Lawrence” olarak da adlandırılan Bell, savaş sırasında Orta Doğu’daki İngiliz ordusu ve Arap isyancılarla birlikte çalışmış, savaştan sonra ise Irak Krallığı’nın kuruluşunda önemli bir rol oynamıştı. Bell, Suriye’den kovulan Faysal’ı Irak Krallığı’nın başına getiren, bayrağına varıncaya kadar “yeni” Irak’ı dizayn eden isim olarak biliniyordu. Bell gerçek hayatında otoriter ve sert biri olarak tanınıyor ve kadınlardan da çok hoşlanmıyordu. Ayrıca dönemin feminizm hareketine şiddetle karşı çıkmıştı. Gertrude Bell’in Birinci Dünya Savaşı öncesi İngiltere’yi kasıp kavuran feminist suffragette hareketine karşı Britanya Ulusal Suffragette Karşıtı Birlik üyesi olduğu ve kadınların oy hakkına karşı çıktığı biliniyor. Filmde Bell’i canlandıran Nicole Kidman, rolünü oynamadan önce Herzog’un kendisine kısa bir tarih dersi verdiğini ve bunu uygulamaya çalıştığını açıklayarak, yönetmeninin “Nicole bu, çok kapsamlı bir rol” sözünü hiç aklından çıkarmadığını belirtti.

GUARDIAN/TARAF