Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Festivalin büyüleyici sirenleri Le Div4s
Festivalin büyüleyici sirenleri Le Div4s

Festivalin büyüleyici sirenleri Le Div4s

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Mersin Uluslararası Müzik Festivali, İtalya’dan dört güzel sopranoyu ağırladı. Le Dav4s topluluğu, performanslarıyla müziksevelerli mest etti…

Sahneleri açılır açılmaz kırmızı elbiseler içinde, Bizet’nin efsanevi Carmen operasından bestelerle adeta sirenler gibi büyüleyen Le Div4s, öyle güzel tavırlarla sahnedeydi ki, en bildik opera seçkileri ile tüm salona şiir gibi bir müzik ziyafeti sunmuş oldular. Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde sahneye çıkan Le Div4s, konserin ilk bölümünde klasik müziğin en bilindik eserleriyle nostaljik bir hava da veriyordu.

MEŞHUR VE ROMANTİK 

Mersin Festival Orkestrası’nın eşlik ettiği divalar konsere küçük bir ara vermeden önce ilk bölümü hemen herkesin anılarında en ezber şarkılardan biri olan “O Sole Mio “ ile kapatmış oldular.

İzlerken bir pop opera grubu olarak, tüm dünyada en çok bilinen Il Divo ‘nun dişi versiyonları duygusu yaratan Le Div4s, tıpkı Il Divo gibi sadece ünlü opera seçkilerini değil, müzik tarihinin duygusal hafızalarda da yer eden en meşhur romantik ve duygusal şarkıları da söylüyorlar. Özellikle ikinci bölümde ünlü “Baba” filminin şarkısından, Love Story’e kadar öyle bir aşk büyüsü yarattılar ki, salondaki herkes çiçek gibi ayrıldı. Festivalin misafiri olunca Mersin’e güzel müzikleri ve festivali veren ekibin de gönül vererek emek harcadıklarını, sponsor olmaksızın, sadece Belediye bütçeleriyle aşkla çalıştıklarını da öğrenmiş oldum. Sanatla şehri güzelleştirmek için uğraşan ekibin hikayeleriyle kalbimde kalan o müzikli gecenin anısı daha da güzelleşti.

 

BEŞ KİŞİ OLDULAR
Konserin şefliğini Carlo Bernini yaparken, kızlardan biriyle flörtöz halleri de çok romantikti ve hiçbirimizin gözünden kaçmadı. Hele hele “Besame Mucho” şarkısı sırasında tüm salon romantik bir geceyle süsleniyordu. Le Div4s, 7 yıldır tüm çekiciliğiyle Klasik müziği sevdiriyor. Festival de Mersin’in sanat şehri olarak bilinmesi için büyük emek harcıyor. 3 Mayıs’ta kapalı gişe sahneye çıkan Pagagnini gösterisi gibi festivalin Klasik müziği sevdirmek üzere yola çıkan armağanlarından biri de Le Div4s oluyor. Festivalden ertesi gün erken saatte divalarla ve iki arkadaşımla beraber aynı araçta ayrılırken, divalar 4 değil 5 kişi olmuşlardı, çünkü sabahın kör vaktinde henüz kahvemi bile içmeden ayrılırken bir diva da bendim.

Cenk Erdem/TARAF

Etiketler: