Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Alt Manşet » ‘Hayatlarında bir kere de olsa aşkı tatmış herkese hitap ediyoruz’
‘Hayatlarında bir kere de olsa aşkı tatmış herkese hitap ediyoruz’

‘Hayatlarında bir kere de olsa aşkı tatmış herkese hitap ediyoruz’

İspanya’nın en ateşli flamenko topluluklarından Antonio Gades, bu akşam Cemal Reşit Rey’de sahne alıyor. Tıpkı ismi gibi topluluğun sahneyi yakan gösterisi Fuego, Manuel de Falla’nın ünlü balesi “Enchanted Love” için yepyeni bir uyarlama ile sahnede.

 

Gades ve Saura’nın flamenko tarzlarını buluşturan gösterileri Fuego, flamenko tavrıyla ünlü bir baleye cesurca yaklaşmış oluyor ve eleştirmenlere göre unutulmaz dansçı Gades’ in ruh hali de orijinal metinden kaçmak isteyen bir yorumla oyuna yansıyor. Prosper Merimee’nin meşhur Carmen eserinin dans uyarlamasından, Federico Garcia Lorca’nın meşhur Kanlı Düğün eserine kadar gösterileriyle bir efsane haline gelen Antonio Gades, 2004 yılında aramızdan ayrılmadan kısa bir süre önce kurduğu vakıf ile mirasını bugünlere ulaştırırken işin başında sanatçının eşi Eugenia Eiriz var. Onu unutmayan ve unutturmayan eşinin yönettiği topluluk yardım aldığı Josep Torrent ve topluluğa başkanlık eden Gades’in kızı ve aktris Maria Esteve ile sanatçının dans mirasını tüm dünyaya taşımış oluyor. Türkiye’de flamenko gösterileri iyi gişe yapıyor ve bana kalırsa Endülüs’ün o oryantal kökleri ve tutkulu, güçlü danslarını tüm Akdeniz seviyor. Yıllarca Gades ile dans etmiş Stella Arauzo’nun sanat yönetmenliğinde ve yine yıllarca orkestranın sağ kolu ve ışıkçısı olan Dominique You’nun teknik yönetmenliğinde Gades bir Pazar akşamı Cemal Reşit Rey’de olacağına göre pazar akşamı kederine bulanmadan tutkulu bir dans gösterisi izleyerek pazartesiye hazırlık yapmış olacağız. Antonio Gades Vakfı’nın direktörü Eugenia Eiriz ile hikayelerini ayrıntılarıyla konuştuk.

 

» Gades’in ruhunu sahnede uzun yıllardır yaşatmaya devam ediyorsunuz, peki Gades’in flamenko sevgisini nasıl tarif edersiniz?

 

Antonio Gades Topluluğu, Gades’in sahnede sadece flamenkoya karşı değil genel olarak İspanyol danslarına karşı tavrını yaşatıyor. Gades flamenkoyu çok severdi ve sadece bu popüler danstan keyif almakla kalmıyordu aynı zamanda çok büyük saygı duyuyordu.

 

» Peki bir dansçı olarak sizce Gades’in yarattığı büyük ilgi gören flamenko dilinin sırrı ne?

 

Gades, Flamenkonun Endülüs halkının otantik bir yansıması olduğunu biliyor ve ilhamını halktan alıyordu. Sahnede yeni bir dil yarattığı halde flamenkonun orijinal ruhunu asla değiştirmiyordu ve bu hiç kolay değil…

 

» Flamenkonun çok güçlü bir estetiği de var; Gades flamenkonun estetiğine nasıl yaklaşıyordu?

 

Flamenkodaki her dans hareketinin her “palo”nun bir manası ve nedeni var. Eğer bunları dikkate almazsanız, izleyicinin kafasını karıştırırsınız ve dansın değerini düşürürsünüz. Gades’in en çok önem verdiği “Estetikten önce etik “ prensibiydi. Daha neredeyse bir çocukken hocası Pilar Lopez’den bunları öğrenmişti.

 

» Şimdiye kadar sahnelediğiniz tüm gösterilerden, “Fuego” gibi bir bale uyarlamasına kadar sahneye koyduğunuz işlerin temelde en ortak özellikleri için neler söylersiniz?

 

Gades’in işleri evrensel işler. İnsanları ve duygularını anlatıyorlar. Gizlisi saklısı olmayan mesajları çok açık işler ve tüm insanlara hitap etmeyi başarıyorlar. Hayatında bir kere bile olsun aşkı tatmış herkese hitap ediyor…

 

Cenk Erdem

Etiketler: