Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Haziranda ‘Saraydan Kız Kaçırma’
Haziranda ‘Saraydan Kız Kaçırma’

Haziranda ‘Saraydan Kız Kaçırma’

Bu yıl 6’ncısı düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Opera Festivali, 8 Haziran’da sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 6’ncı Uluslararası İstanbul Opera Festivali W. A. Mozart’ın ünlü operası Saraydan Kız Kaçırma ile açılacak. Eser, 8-9 Haziran 2015, Pazartesi ve Salı akşamı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi’nde sahnelenecek. Türk-Osmanlı kültür ve sanatından etkilenilerek 16. yüzyılda Batı Avrupa’da ortaya çıkan Turquerie akımının örneklerinden biri olan ve Mozart’ın Mehter Marşı ritimlerinden etkilenerek bestelediği eseri Yekta Kara sahneye koyuyor.

Osmanlı hoşgörüsünü konu alan Saraydan Kız Kaçırma operası, bağışlayıcı ve merhametli Selim Paşa’nın Konstanze’a olan karşılıksız aşkını en güzel nağmelerle anlatacak. Yusuf İle Züleyha operası İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin ikinci yapımı olarak festivalde yerini alacak. Bestesi Okan Demiriş’e, librettosu Nezihe Araz’a ait eser, 11-12 Haziran 2015, Perşembe ve Cuma akşamları, Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde sahnelenecek. Yusuf’un acı dolu yaşamı ile Züleyha’nın Yusuf’a olan sevgisini konu alan eseri Aytaç Manizade sahneye koydu. Festival programının üçüncü eseri, bestesi Charles Gounod’ya ait olan, ünlü İngiliz oyun yazarı William Shaekpeare’in aynı adlı eseri Romeo ile Jülyet olacak. İlk kez 6. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’ne katılan Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından Kenan Korbek’in rejisiyle sahnelenecek tüm zamanların bu en ünlü romantik aşk hikâyesi, 13 Haziran 2015 Cumartesi akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde sunulacak.

FESTİVAL GALA KONSERİ İLE SON BULACAK

Festival, 18 Haziran akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek gala konseri ile son bulacak. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı şef Raoul Grüneis yönetecek. Solistler; Murat Karahan, Ünüşan Kuloğlu, Catherine Foster, Michelle Breedt. Programda, Wagner, Verdi, Puccini ve Dvorjak gibi bestecilerden sevilen bölümler yer alacak. Festivalin biletleri Biletiva, Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi, Beşiktaş Fulya Sanat gişelerinden ve temsil günleri salonlardan satılacak. Bilet fiyatları 30 TL – 140 TL arasında değişiyor.

TARAF

Etiketler: