Pazartesi , 25 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Hip Hop ve Flamenko aynı sahnede
Hip Hop ve Flamenko aynı sahnede

Hip Hop ve Flamenko aynı sahnede

Sahnede daha önce “Cambio De Tercio” gösterilerini izlediğim Rojas ve Rodriguez, o tutkulu flamenko dansını yangına çeviriyor.Flamenkoya getirdikleri yeniliklerle tanınan topluluk bu kez isyankar sokak danslarını hip hop ve Flamenko’yu aynı sahneye taşıyor.

İşin içine ayrıca break- dans kattıkları gösterileri “Titanium” sahnelenmeye başlar başlamaz kapalı gişe gösterilere başlamış ve İspanya Ulusal Dans Ödülü’nü de almış bile. 1995 yılında kurulan dans topluluğu Rojas ve Rodriguez, gösterilerinde her zaman orijinal ve canlı müzikler kullanıyor. Nuevo Ballet Espana ‘nın tüm dünyada şöhretlenen ünlü dansçıları Rojas ve Rodriguez, her zamanki gibi yeni gösterileri Titanium’un da koreografisini ve yönetmenliğini üstlenmişler.

Hip hop ve Flamenko sahnede harika dansçılarla buluşunca, hele hele İspanya’nın break dans şampiyonu b- boy Chey Jurado sahneye çıkınca gösterinin enerjisinin ne kadar yükselebileceğini tahmin etmek hiç zor değil. Dans gurusu Angel Rojas, gösterilerinde hayatla ilgili son derece kişisel duygularının ve ayrıca geleneklerinin ve ustalardan öğrendiklerinin de ilham verdiğini söylüyor.

Rojas ve Rodriguez, gösterileriyle 5 Mayıs’ta İngiltere’de, Pucca Sahnesi’nde prömiyer yapacak ve 2 hafta sürecek Londra gösterilerinden önce İstanbul’u seçmiş oluyor. Angel Rojas, aynı sahnede hip hop ve Flamenko’yu buluşturan koreografiler ve müzikler için: “Flamenko ve hip hop müzikler her ne kadar farklı nesillerin müzikleri olsalar da ortak yönleri isyankar oluşları…” yorumunda bulunuyor. 11 Nisan’da Cemal Reşit Rey’de, sahnede yakışıklı İspanyol dansçılar görmek isteyebilecek hemen herkesin gönlüne, gösterinin tamamı erkek dansçılarla bir şölen gerçekleşiyor olacak da diyebiliriz.

CENK ERDEM