Pazar , 24 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » İlk kez yayınlandı..İşte Çanakkale savaşının en uzun günü !
İlk kez yayınlandı..İşte Çanakkale savaşının en uzun günü !

İlk kez yayınlandı..İşte Çanakkale savaşının en uzun günü !

Yeryüzü dergisi Magma, 4. Sayısında Çanakkale Boğazı ve Gelibolu Yarımadası’nda yüz yıl önce gerçekleşen savaşın çok farklı iki öyküsünü sayfalarına taşıdı. Dergi  “En Uzun Gün” başlığıyla, Gelibolu Yarımadası’na çıkarma harekâtının başladığı 25 Nisan 1915 günü, hem Türk tarafında hem de yarımadayı işgale kalkışan İtilaf Devletleri askerleri arasında yaşananları ele aldı. Kemal Tayfur’un kaleme aldığı yazıda savaşın dehşetini yaşayan askerlerin öykülerine yer verildi. Kader anları ve tayin edici manevralar değerlendirildi.

Çanakkale Savaşları’nın çok az bilinen perde arkası, Londra’da gerçekleşen politik ve askeri gelişmeler derginin özel eki Baykuş’un sayfalarında yer aldı. Çanakkale seferinin fikir babası ve baş sorumlusu Winston Churchill ve askeri bir kahin sayılan Savaş Bakanı Lord Kitchener başta olmak üzere İngiliz politik ve askeri zihninin savaşa ilişkin yaklaşımları değerlendirildi. Seferin ve yenilginin Londra’daki yankıları araştırıldı.

İLK KEZ YAYINLANAN FOTOĞRAFLAR

Dergi haberi  Çanakkale Savaşları’nı bazıların  ilk kez yayımlanan fotoğraflar ve Gelibolu Yarımadası’nın havadan ve karadan çekilmiş fotoğrafları eşliğinde sunuyor.

8

Etiketler: