Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » İstanbul, Caz Festivali’ne hazırlanıyor
İstanbul, Caz Festivali’ne hazırlanıyor

İstanbul, Caz Festivali’ne hazırlanıyor

İstanbul Caz Festivali, Frank Sinatra’nın 100’üncü doğum yılını muhteşem bir konserle kutluyor; Sinatra ve kariyerinin ilk döneminde ilham perisi olan Billie Holiday’den şarkılar eşliğinde eşsiz bir müzik projesi festival takipçilerini bekliyor. 14 Temmuz Salı günü 21.30’da, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı’nda gerçekleşecek konserin müzik direktörlüğünü 2 kez Grammy Müzik ödülüne layık görülen ünlü caz davulcusu Terri Lyne Carrington yapacak. Konserde, pop ve R&B dünyasının sevilen müzisyenlerinden Aloe Blacc ve Oleta Adams, Sinatra ile Holiday’in unutulmaz şarkılarını seslendirecekler. Gecede yer alacak diğer konuk vokalistler de yakında açıklanacak.

 

 

KAPANIŞI MİCHAEL KİWANUKA, HİATUS KAİYOTE VE THEO CROKER YAPACAK

 

 

15 Temmuz Çarşamba akşamı 19.00’da, KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleştirilecek festivalin kapanış konserinde, soul ve folk müziğin Londralı yükselen genç yeteneklerinden şarkıcı-söz yazarı Michael Kiwanuka ilk kez İstanbullularla buluşacak. Konserden önce ise sahnede sırasıyla, AfroPhysicist ile geçtiğimiz yılın en iyi caz albümleri arasında gösterilen Theo Croker ve son yılların yükselen Avustralyalı neo-soul grubu Hiatus Kaiyote müzikseverlerle hareketli bir kapanış akşamı yaşatacak.

 

 

 

THE ASTEROİDS GALAXY TOUR’LA MÜZİKSEVERLER DANSA DOYACAK

 

11 Temmuz Cumartesi günü 19.00’da, KüçükÇiftlik Park’ta düzenlenecek Kuzey Işıkları konserinin yeni grubu, dinleyenleri adeta hareketli bir galaksi turuna çıkaracak The Asteroids Galaxy Tour olarak belirlendi. İlk çıkışlarını 2007’de Kopenhag’da Amy Winehouse’un alt grubu olarak yapan grup, 2009 yazında Katy Perry’ye eşlik ettikleri konserlerle takipçi kitlesini genişletti. Müziğin farklı mecralarını keşfetmeyi görev edinen The Asteroids Galaxy Tour, Eylül 2014’te yayımlanan son albümleri Bring Us Together ile dinleyicilere “ayda parti” konseptli şarkılarını sunarak yine müzikal bir macera yaşattı. Grup, İstanbul’daki bu ilk konserinde de izleyicileri kendilerini durduramayacakları ritimlerle cezbedip, funk, disko ve trip-hop’la bezeli fütüristik bir dansa davet ediyor. Mette Lindberg (vokal), Lars Iversen (prodüktör), Mikkel Balster Dorig (gitar), Simon Littauer (MPC ve tuşlu çalgılar) ile Rasmus Littauer’den (davul) oluşan ise Danimarkalı saykodelik-pop grubu The Asteroids Galaxy Tour, Kuzey Işıkları konserinin sürpriz isimlerinden. Gecenin finalini ise Norveç’in elektro caz alanındaki en önemli isimlerinden Nils Petter Molvær (trompet), Jamaika’nın groove ustaları, Grammy ödüllü Sly Dunbar (davul) ve Robbie Shakespeare’dan (bas) oluşan Sly & Robbie ikilisi ile buluşacağı konserle yapacak. Bu usta müzisyenlere sahnede Norveç’in caz müziğine yeni soluklar kazandıran ünlü gitaristlerinden Eivind Aarset ve elektronik müzik dehalarından Vladislav Delay de eşlik edecek. Sadece 2015 yazına özel olarak tasarlanan bu projede müzisyenler ilk defa aynı sahnede olacak ve cazdan dub’a, elektronik müzikten dünya müziğine izleyenleri keyifli bir yolculuğa çıkaracak. Etkinliğin açılışını ve ev sahipliğini ise, alternatif caz ile rock’ı buluşturan tarzları ile tanınan İstanbullu ekip Korhan Futacı ve Kara Orkestra yapacak.

 

 

EDİZ HAFIZOĞLU’NUN KONUĞU HARALD LASSEN

 

 

3 Temmuz Cuma gecesi 22.30’da Avrupa Caz Kulübü konser serisi kapsamında dinleyicilerle buluşacak olan Ediz Hafızoğlu Nazdrave projesinin konuk sanatçısı Harald Lassen olarak belirlendi. Pixel, Mopti gibi grupların saksafoncusu, Norveç genç caz sahnesinin önde gelen temsilcilerinden, üretken müzisyen Lassen, Hafızoğlu’na eşlik edeceği bu konserde festival dinleyicilerine alışılmadık bir konser deneyimi vaat ediyor.

 

TARAF

Etiketler: