Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » İstanbul Film Festivali başladı
İstanbul Film Festivali başladı

İstanbul Film Festivali başladı

Merakla beklenen İstanbul Film Festivali 34’üncü kez açıldı. İki hafta sürecek festivalin açılışı töreni, önceki gece Lütfi Kırdar’da yapıldı. Törende Türkiye sinemasının usta isimlerine Onur Ödülü verildi.

Bu yıl 34’üncüsü düzenlenen İstanbul Film Festivali başladı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 11’inci kez AKBANK sponsorluğunda gerçekleştirilen ve sinemaseverlerin yıl boyunca heyecanla beklediği İstanbul Film Festivali’nin 34’üncüsü, önceki akşam Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı’nda Türkiye sinemasının seçkin simalarının buluştuğu bir törenle açıldı. Türkiye’nin ilk kültür bakanı, İKSV Mütevelli Kurulu Başkanı Talat Halman ile dünya edebiyatının da en önemli yazarlarından biri olan Yaşar Kemal de anılan isimler arasındaydı. İstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen “Sinema Onur Ödülleri”, Türkiye sinemasına yıllar boyu emek vermiş beş değerli isime verildi. Festivalin ilk Onur Ödülü, Ah Güzel İstanbul, Hep O Şarkı, Dila Hanım, Vesikalı Yârim gibi unutulmaz yapıtları izleyiciyle buluşturan Safa Önal’a verildi. Önal ödülünü oyuncu Türkan Şoray’dan aldı. Önal, ödülü almaktan gurur duyduğunu belirterek, yıllardır senaryolarını yazdığı filmlerin telif hakları için TV kanallarına karşı mücadele verdiğini anlattı. Önal, uzun süre ayakta alkışlandı. 1962’den beri Çiçek Abbas’tan Selvi Boylum Al Yazmalım’a 180’den fazla filme ve 70’i aşkın diziye ruh veren, kurucusu olduğu Moğollar’ın yanı sıra Barış Manço’dan Cem Karaca’ya, Selda Bağcan’dan Derya Petek’e pek çok müzi- kal işbirliği gerçekleştiren Cahit Berkay, festivalin ikinci Onur Ödülü’nü aldı.

GECEDE UNUTULMAZ FİLM MÜZİKLERİ

Ödülü müzisyen Şebnem Ferah verdi. Cahit Berkay ayrıca konuklara bir de sürpriz yaparak filmlerinin müziklerinden bir seçki sundu. Festivalin üçüncü Onur Ödülü ise 60 yılı aşkın kariyerinde Türk sinemasının en üretken sanatçılarından biri olarak Türk fantastik sinemasının gelişimine katkıda bulunarak kült yapımlar ortaya çıkaran, yönetmen, yapımcı, bir kurgu dehası Yılmaz Atadeniz’e verildi. Yönetmen Çağan Irmak Yılmaz Atadeniz’e ödülünü takdim etti. Atadeniz, o zamanlar da çok büyük zorlukla film çektiklerini, süper kahraman karakteri Batman’i köle gibi kullandığını söyleyince salon kahkahalara boğuldu.

YEŞİLÇAM’IN USTA OYUNCULARI

Küçük yaşlarda başlayan resim tutkusunu, çizgi romandan karikatür, afiş ve kitap kapaklarına uzanan geniş bir yelpazeye yayarak profesyonel bir çizer olarak sürdüren, 1963 yılında Ses dergisinin düzenlediği yarışmayı kazanıp, Mehmet Dinler’in Sayın Bayan filmindeki rolüyle sinema kariyerine başlayan, komediden drama, seyircinin derin bağla özdeşleştiği yardımcı karakterlere unutulmaz portreler çizen Süleyman Turan festivalin diğer Onur Ödülü’nün sahibi oldu. Kendisine ödülünü, senaryosunu da yazdığı Sevgili Dayım filminden rol arkadaşı oyuncu Hale Soygazi verdi. Festivalin son Onur Ödülü ise, 1961’de Yaban Gülü ile girdiği sinema dünyasında Acı Hayat, Balatlı Arif, Eşrefpaşalı, Seyyit Han, Kamalı Zeybek gibi filmlerle öne çıkan, 2000’li yıllarda Haziran Gecesi, Aşk-ı Memnu ve Muhteşem Yüzyıl gibi dizilerde rol Türkiye sinemasının önemli kadın oyuncularından Nebahat Çehre’ye verildi. Nebahat Çehre ödülünü oyuncu Selçuk Yöntem’den aldı.

 

TARAF

Etiketler: