Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » James Bond, bu kez öldürmeyecek…
James Bond, bu kez öldürmeyecek…

James Bond, bu kez öldürmeyecek…

James Bond karakteri oyuncusu Daniel Craig, Birleşmiş Milletler’in mayınlar ve patlayıcı maddelerin dünya üzerinden yok edilmesi için başlattığı kampanyanın gönüllü elçisi oldu. James Bond, bundan sonraki üç yıl boyunca BM Mayınları Temizleme Hizmetleri’nin faaliyetlerine dikkat çekmek ve bu konuda siyasal ve finansal destek sağlamak için çalışacak.

BM Genel sekreteri Ban Ki Mun, Craig’in bu görevine başlamasından dolayı BM Genel Merkezi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Siz James Bond’a öldürme lisansı veriyorsunuz ama biz şimdi ona koruma lisansı veriyoruz” dedi. Daniel Craig de törende yaptığı konuşmada, söz konusu görevden dolayı onur duyduğunu belirterek, “Yaşamlarını her gün riske atan sıradan insanların sıradan hayatlarına yardımcı olma şansı bulduğumdan dolayı da ayrıca gurur duydum” dedi. Craig, BM Genel Sekreteri ve personelinden, görevin detayları konusunda yeteri kadar bilgi aldığını belirterek, “Irak, Somali ve Mali’de el yapımı patlayıcı maddelerin kullanımı, Suriye’de varil bombalarının giderek yaygın biçimde kullanılması, Kamboçya, Kolombiya ve Afganistan’da kara mayınlarının temizlenmesi, âcil ve eşzamanlı olarak ilgilenmemiz gereken konular. Bu yüzden işimiz zor.

BM, bu görevleri yerine getirmek için siyasal ve malî desteğe ihtiyaç duyuyor” ifadelerini kullandı. BM Anti-Personel Mayınların Yasaklanması Konvansiyonu’na, 162 ülke katılıyor. BM verilerine göre geçen yıl, geçmiş savaşlardan kalan 400 binden fazla kara mayını ve patlayıcı madde ile 2 bin tondan fazla demode olmuş mühimmat imha edildi. BM Mayınları Temizleme Hizmetleri, 1997’den beri, mayınların temizlenmesi, bunların riskleri konusunda eğitim vermek, kurbanlarına yardımcı olmak, envanterdeki patlayıcıları imha etmek, kara mayınlarının ve patlayıcı maddelerin yok edilmesi için çalışıyor.

DAILY MAIL

Etiketler: