Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Kırkbinsinek’in albümü ‘Sis Pus Sus’ çıktı
Kırkbinsinek’in albümü ‘Sis Pus Sus’ çıktı

Kırkbinsinek’in albümü ‘Sis Pus Sus’ çıktı

2008 yılından bu yana çalışmalarına devam eden Kırkbinsinek grubu, Sis Pus Sus adlı albümüyle dinleyicisine ulaşıyor.

Dünyanın çeşitli yerlerinden progressive ve psychedelic rock albümleri basan plak şirketi World in Sound etiketiyle çıkan albümde, her şarkı birbirinden farklı temalarda.

Gitarda ve vokalde Alper Antmen, çelloda Barış Güvenenler, davulda ve vokalde Özgür Devrim Akçay ve bas gitar ve vokalde Tolga Öztürk’ten oluşan Kırkbinsinek yaptığı doğaçlamalarla keşfettiği şarkılarda, kendi düşlerini anlatıyor. Kırkbinsinek’in müziğinde, psychedelic unsurlar müziğe nüfuz ediyor. Dokuz şarkıdan oluşan albüm 2015 yılının ortalarında CD ve LP olarak Avrupa’da da dağıtımda olacak ve dijital ortamdan da albüme ulaşılabilecek.

Kırkbinsinek Alper Antmen , Özgür Devrim Akçay, Tolga Öztürk ve Tuncay Korkmaz tarafından 2008 yılında kuruldu.

Kısa bir zaman sonra Tuncay Korkmaz’ın ayrılmasıyla beraber, Kırkbinsinek üç kişi olarak müzik yapmaya devam etti. Özgür Devrim Akçay’ın zorunlu olarak İstanbul dışında olmasından dolayı bu sürede grup davulda Cenk Akkaya ile devam etti. Özgür’ün İstanbul’a geri dönmesiyle beraber 2010 sonbaharında Barış Güvenenler gruba katıldı ve grup tekrar dört kişi olarak çalmaya başladı. Sinan Güldal da Kırkbinsinek kadrosunda bu süreçte dahil oldu ve 2014 başına kadar sahne görseli yaparak grupta yer aldı.

Karga Bar tarafından çıkarılan Kompile Karga 3 albümünde, 2010 ocak ayında Stüdyo 1024’te Murat Gülbay’ın kaydedip mikslediği Pus Almış Dağı adlı parçaları yayınlandı.

Kırkbinsinek Peyote, Karga, Kemancı, Barista, Burgazada Paradisos Sessions , Haymatlos, Muğla Rocker Bar, Dunia, MSGSÜ Akademifest ve Rock-A festivali gibi sahne ve festivallerde performansını sergilemiştir.

Müzikal ve düşünsel olarak 60’ların ikinci yarısında ortaya çıkan psychedelic hareketten etkilenmiştir.Grubun müziğinde bu psychedelic etkileşimlerin ve doğaçlama bölümlerin yanı sıra Türk ve dünya müziğinden makamlar ve modlar da bulunmaktadır.

Grubun ismi, Charles Bukowski’nin aynı adı taşıyan bir şiirinden yola çıkılarak koyulmuştur. Fakat şiirin içeriğinin grubun adıyla bir ilgisi bulunmamaktadır. Grup şiirin içeriğinden ziyade, Kırkbinsinek’in aynı anda aynı yerde bulunmasının yaratacağı sesten yola çıkarak bu ismi benimsemiştir.

Etiketler: