Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Klasik müzik maratonu başlıyor
Klasik müzik maratonu başlıyor

Klasik müzik maratonu başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 43. İstanbul Müzik Festivali, 31 Mayıs’ta gerçekleştirilecek açılış töreni ve konseriyle başlıyor.

İstanbul Müzik Festivali, “Kültürel Manzaralar” temasıyla 29 Haziran tarihine kadar aralarında Yuri Bashmet, Fazıl Say, Gidon Kremer, Yuja Wang, Magdalena Koûená, Emmanuelle Haïm ve festivalin bu yılki Yerleşik Konuk Orkestrası Deutsche Kammerphilharmonie Bremen’in de bulunduğu 600’e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 12 farklı mekânında ağırlayacak.

43. İstanbul Müzik Festivali, Bir Dünya Prömiyeri ile Açılıyor: Hasan Niyazi Tura’dan Şehidin Türküsü 43. İstanbul Müzik Festivali, 31 Mayıs Pazar akşamı saat 20.00’de Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak Açılış Töreni ve Konseri ile başlıyor.

Törende, çok sesli batı müziğinin gelişip yaygınlaşmasına yönelik çalışmalarıyla Türkiye’nin kültür-sanat hayatına kattığı değer ve 50 yılı aşan eğitimci ile değerli emekleri nedeniyle Prof. Filiz Ali’ye İstanbul Müzik Festivali’nin Onur Ödülü takdim edilecek.

Prof. Filiz Ali’nin kurucusu olduğu Ayvalık Ululararası Müzik Akademisi Festival Orkestrası (AIMA) da festival kapsamında 6 Haziran Cumartesi akşamı 20.30’da Sent Antuan Kilisesi’nde bir konser verecek. Törenin ardından İstanbul Müzik Festivali, Hasan Niyazi Tura’nın festival tarafından sipariş edilen yeni eserinin dünya prömiyeriyle açılacak. Hasan Niyazi Tura’nın Çanakkale Savaşı’nın 100. yılına ithafen, Çanakkale gazisi dedesi anısına yazdığı Şehidin Türküsü adlı eserini şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) ve tenor Serkan Bodur birlikte seslendirecek.

Orkestra daha sonra, yurtdışındaki pek çok yarışmadan ödüllerle dönen 18 yaşındaki genç piyanist Can Çakmur’a eşlik ederek Shostakovich’in 2. Piyano Konçertosu eserini icra edecek. Konserin sonunda ise festivalin temasına atıfta bulunan Mussorgsky’nin Bir Sergiden Tabloları yine BİFO aracılığıyla dinleyicilerle buluşacak. Festivalin bu özel açılış gecesini izlemek isteyen müzikseverler biletlerini Biletix ve İKSV’den alabilir.

Festival İlk Haftasına Üç Türkiye Prömiyeri Berlin Filarmoni’nin 12 Çellisti Aya İrini’de -Dünyanın en önemli orkestra larından Berlin Filarmoni’nin viyolonsel grubundan oluşan 12 Çellist, 1 Haziran 20.30’da festivalin Aya İrini Müzesi’ndeki ilk konserinde dinleyicilerle buluşacak.

Bach’tan Fransız şansonlarına ve Piazzolla’ya uzanan konser programında ayrıca 1982’den beri Berlin’de yaşayan, Cemal Reşit Rey’in öğrencisi, besteci Tayfun Erdem’in Mavi Kelebeklerin Marşı’nın Türkiye prömiyeri de yer alıyor. Bir viyolonsel grubundan oluşan tek topluluk olma özelliğini taşıyan 12 çellist, üyeleri değişse de 1972’den bu yana dünyanın birçok kentinden düzenli konserler veriyor.

40 yılı aşkın bir süredir dünyanın en ünlü orkestra ve sanatçılarıyla birlikte çalışan, 2011 İstanbul Müzik Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü sahibi Gidon Kremer, sıradışı bir konser deneyimi için yeniden festivalin konuğu olacak. 2 Haziran Salı akşamı 20.30’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki konserde, hem şef hem de solist olacak Gidon Kremer ve topluluğu Kremerata Baltica, dinleyenleri Piazzolla’dan Philip Glass’a benzersiz bir yolculuğa çıkartacak. Piazzolla’nın “Buenos Aires’in Dört Mevsimi” ile Raskatov’un “Mevsimler Derlemesi”nin seslendirileceği konserde, iki Türkiye prömiyeri de gerçekleştirilecek. Truman Show, Saatler (The Hours) ve Sihirbaz (The Illusionist) gibi filmlere bestelediği müziklerle de bilinen Philip Glass’ın “Amerikan Dört Mevsimi”ne ise, Amerikan avangart sinemasının babası kabul edilen Jonas Mekas ile çeşitli multimedya sanatçılarının bu projeye özel hazırladıkları video enstalasyonları eşlik ederek konseri görsel bir şölene dönüştürecek.

Diğer Türkiye prömiyeri yapılacak eser ise Mieczysaw Weinberg’in Oda Orkestrası İcin Senfoni No. 1, Op. 145. “Konsere Doğru“ etkinlikleri kapsamında konser öncesinde 19.30-20.00 saatleri arasında şef Cem Mansur’la konser programı üzerine bir söyleşi de gerçekleştirilecek. 120’den fazla albümüyle aralarında Grammy’nin de bulunduğu pek çok uluslararası ödül kazanan Gidon Kremer, 1997’de Baltık ülkelerinden genç müzisyenlerle oluşturduğu ve yaratıcı yaklaşımlarıyla kısa sürede haklı bir üne kavuşan Kremerata Baltica topluluğu ile aralarında Arvo Pärt, Giya Kancheli, Peteris Vasks ve Alexander Raskatov’un da bulunduğu pek çok bestecinin eserlerinin dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Gidon Kremer ve Kremarata Baltica, en son 2011 yılında festivalin konuğu olarak İstanbul’da bir konser vermişti.

Ayrıntılı bilgi için: muzik.iksv.org

TARAF

Etiketler: