Cuma , 22 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Kötüye karşı ancak kötünün kazandığı bir oyun
Kötüye karşı ancak kötünün kazandığı bir oyun

Kötüye karşı ancak kötünün kazandığı bir oyun

Tiyatroadam, birçok ödül alan Brecht’in Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı‘nı sahnelemeyi sürdürürken, kısmen aynı kadroyla İsviçreli Friedrich Dürrenmatt’ın 1960 yılında yazdığı 5. Frank‘ı da seyirciyle buluşturuyor. İki yüzyıl boyunca türlü hileyle ve acımasız bir şiddetle dünyanın gidişatını elinde tutmuş olan Frank Bankası, hanedanın en sönük üyesi 5. Frank’ın elinde can çekişiyor.

Onun kararsız ve tutarsız tavırları yüzünden şirketin nizamı bozulmuş. Fakat büyük çöküşten kurtulmak için banka çalışanlarının da katılımıyla “sahneye konan” gösterişli oyun aksilikler yüzünden tökezleyince, bu karanlık yapıyı sırtlayanlar domino taşları gibi yıkılmaya başlıyor. Dürrenmatt’ın oyuna “Özel Bir Bankanın Operası” altbaşlığını vermesinin nedeni öykünün ve karakterlerin farklı yüzlerinin bir arada sunulmasından ileri geliyor. Bir yandan yalanla, tehditle müşteri toplayan, yeri geldiğinde elini kana bulayan, hayatlarını suça kurban vermiş “bankacılar” neşeyle şarkılarını söyleyip el ve dil çabukluğuyla sanatlarını konuştururken, daha karanlık ve ağır akan sahnelerde diğer yüzlerini sergiliyorlar: Hepsinin tertemiz hayalleri var aslında; ya çocuklarına sağlam bir gelecek bırakmak istiyorlar, ya yarım kalmış aşklarına kavuşmayı düşlüyorlar, ya da her şeyi saf bir görev aşkı ve bağlılıktan yapmışlar…

Mesaj kaygısı ön planda bir metin olmasına karşın, karakterlerin basit klişelerle çalakalem yaratılmadığı, kurgu dünyasının tek boyutlu kötüleri olmadıkları açık. Kötü olmalarının mazereti basbayağı insan olmaları!

YİNE MÜTHİŞ BİR EKİP ÇALIŞMASI

Oyunun yönetmenliğini üstlenen Fatih Koyunoğlu metnin katmanlı yapısını yansıtırken, seyircinin ilgisini ayakta tutacak ayrıntıları çeşitlendirmeye de özen göstermiş ve ortaya kolayca gülüp geçilmeyecek ama sloganlara da boğulmamış, sağlam bir iş çıkmış. Tiyatroadam’ın ekibi yine üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Başta Bayan Frank’ı canlandıran Ayça Koyuncuoğlu olmak üzere bütün ekip müthiş bir dinamizm gerektiren sahne trafiğini teklemeden akıtıyor. Müziklerin icrasını bu kez enstrümanlarla da desteklemişler. Şirin Dağtekin Yenen’in akıllı sahne ve kostüm tasarımını izlemek ise ayrı bir zevk. İnsani değerlerin bir kenara atıldığı, kimsenin kimseye güvenemeyeceği, iyiliğin-güzelliğin hırs tarafından soğurulduğu bir dünyada paranın ve gücün ödettiği bedelleri grotesk bir dille, seyircide iz bırakarak gözler önüne seren 5. Frank‘i izlemeden bu sezonu bitirmeyin.

KÜNYE

Yazan: Friedrich Dürrenmatt Çeviren: Tahsin Yücel Yönetmen: Fatih Koyunoğlu Koreografi: Esra Yurttut Dekor ve Kostüm Tasarımı: Şirin Dağtekin Yenen Müzik direktörü: Çağrı Beklen Işık Tasarımı: Önder Arık Oyuncular: Aşkın Şenol, Ayça Koyunoğlu, Ayça Güngör, Alican Yılmaz, Berk Yaygın, Deniz Özmen, Fatih Koyunoğlu, Gökhan Azlağ, Hivda Zizan Alp, Mehmet Solmaz, Pelin Bölükbaş, Serdar Akülker

Neslihan Güzeran/TARAF

Etiketler: