Pazartesi , 29 Aralık 2014
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Lazlo 30’uncu yılını İstanbul’da kutluyor
Lazlo 30’uncu yılını İstanbul’da kutluyor

Lazlo 30’uncu yılını İstanbul’da kutluyor

Holiday Müzikali ile caz repertuvarını daha da zenginleştiren Victors Lazlo, 80’ler boyunca ünlenen aşk dolu ve Latin caz lezzeti veren şarkılarıyla biliniyor. Begin the Beguine albümüyle blues şarkılar da söyleyen Lazlo özellikle şıklığıyla moda tasarımcılarının da en sevdiği isimlerden. Ünlü müzisyenle yeni projelerini, geride bıraktığı 30 yılı, yazdığı yeni romanı ve İstanbul konserini konuştuk.

Kariyerinizin 30’uncu yılını kutladığınız bir turneye çıkıyorsunuz. Repertuvarınızda neler var?

30 yılı geride bıraktığıma ben de inanamıyorum. Bir önceki şovum Billie Holiday’in öyküsü ve şarkıları üzerinden yaratığımız mizansenlere bakarsak, bir tür müzikal gerçekleştirdik. Özellikle Türkiye’den benimle iletişim kuran çok sayıda hayranım var ve turnenin ilk konserinin burada olması benim için çok anlamlı. Repertuvarı belirlerken de Facebook üzerinden en sevilen şarkıları dinleyicilerle birlikte belirlemeye çalıştık hatta sayfamızda Türkiye’den de iletişim kurduklarımız oldu…

Her zaman çok stilli görünüyorsunuz ve en yakın arkadaşlarınızdan birinin moda tasarımcısı Atıl Kutoğlu olduğunu da biliyorum, modayı seviyor musunuz?

Modayı seviyorum ama tarz sahibi olmak için mutlaka modayı takip etmek gerekmiyor. Bence bir kişinin tarzını moda değil, karizması ve havası belirliyor. Zarafetinse modayla hiçbir ilişkisi yok. Bir yandan da Atıl Kutoğlu çok iyi arkadaşım ve elbette moda dünyası bana oldukça cazip geliyor.

Bu aralar yepyeni bir roman üzerinde çalıştığınızı da biliyorum, bize öyküsüyle ilgili ipucu verebilir misiniz?

Hikâyede birdenbire ortadan kaybolan bir kadın var. Onu tanıyan farklı kişilerin dilinden öyküsünü dinliyoruz. Hikâyedeki kadın şarkıcı ansızın kayboluyor ve hikâyesini diğer bölümlerde, onu çok farklı özellikleriyle tanıyan kişilerden öğreniyoruz. Daha fazla ipucu vermiyorum çünkü kitabım Şubat ayında yayımlanacak.

Birçok ünlü şarkınız fazlasıyla romantik sayılabilir, peki size göre en romantik parçanız hangisi?

Sahnede söylediğim ünlü şarkılarımdan daha az bilinen ve kimi zaman repertuvara aldığım şarkılar bana daha büyük keyif veriyor. En romantik bulduğum parçam Waiting for The Night diyebilirim. Aslında diğer ülkelerden farklı olarak Türkiye’de özellikle en ünlü olan şarkılarımdan biri olduğunu da çok iyi biliyorum ve İstanbul’da sahnede yine söylüyor olacağım.

Son olarak sırada yeni bir albüm ya da başka yeni projeleriniz?

2015 Sonbahar dönemine yetiştirmeye çalıştığımız yepyeni bir sahne projemiz daha var. Caz müziğinin üç özel kadınının şarkılarını sahnede söylüyor olacağım. Tıpkı Billie Holiday projesiyle olduğu gibi sahnede daha teatral bir mizansen olacak.

CENK ERDEM