Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Luz’dan Hz. Muhammed karikatürlerine veda
Luz’dan Hz. Muhammed karikatürlerine veda

Luz’dan Hz. Muhammed karikatürlerine veda

Charlie Hebdo’nun kapak karikatüristi Luz, “Hz. Muhammed ve Sarkozy karikatürleri çizmekten bıktım ama teröristler de kazanmadı” dedi, bıraktı.

 

Paris’te 7 Ocak’ta mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan kanlı saldırının ardından yayınlanan derginin çok satan sayısının kapağındaki Hz. Muhammed karikatürünü çizen Luz takma isimli Renald Luzier, bundan sonra Hz. Muhammed karikatürü çizmeyeceğini ve artık Hz. Muhammed karikatürü çizmenin kendisini ilgilendirmediğini söyledi. Fransız dergisi Inrocks’a konuşan Luz, “Hz. Muhammed ve Sarkozy karikatürü çizmekten bıktım usandım, bundan sonraki hayatımda bunları çizmeyeceğim” dedi.

 

 

Luz, 21 Mayıs’ta Catharsis adlı bir karikatür albümü çıkarmaya hazırlanıyor. Albümünü 7 Ocak’taki kanlı saldırıda kaybettiği arkadaşlarına adadığını ve kitabın adını bu “anma” vesilesiyle Catharsis koyduğunu belirten Luz’un Catharsis albümü, şimdilik 50 bin basılacak. derginin formatı değişiyor Ocak ayındaki saldırıdan sonra, haftalık rutin tirajı 60 bin olan Charlie Hebdo, Luz’un çizdiği “Hepsi Affedildi” üst başlığı altında “Je Suis Charlie / Ben de Charlie’yim” pankartı taşıyan, gözü yaşlı Hz. Muhammed karikatürü bulunan kapakla çıkmıştı. Charlie Hebdo‘nun bu özel sayısı, önce 1 milyon basmış, daha sonra birkaç milyon daha basılarak dağıtılmıştı.

 

 

Derginin özel sayısının satışı ve bağışlardan elde edilen gelirle, dergi, on milyonlarca euro’luk finansal kaynağa kavuşmuştu. Luz, bu durumu da alttan alta eleştirerek, derginin finansal güvenliği sağlayamadığını ve bu durumun, derginin gelecekteki editoryal yönetimi hakkında soru işaretleri oluşturduğunu ifade etti. “Dergi, siyasal bir yayın mı, yoksa bir haber dergisi mi oluyor” diye soran Luz, Charlie Hebdo‘nun Eylül ayında “yeni bir format” ile yayınlanmaya başlayacağını ve bunu çok az kişinin bildiğini açıkladı.

 

TERÖRİSTLER KAZANMADI

 

Charlie Hebdo yayın yönetmeni Philippe Val, Şubat ayında, medyadaki yeni “oto-sansür iklimi” karşısında, derginin yayınına devam etmesi konusundaki endişelerini dile getirmişti. Luz da Val’in sözlerine de tepki göstererek, “O, asla Charlie değildir, sadece Charlie‘nin tarihinin bir parçasıdır” dedi. Luz, son olarak, kararının “teröristlerin kazandığı” anlamına gelip gelmediği hakkındaki soruya da “Teröristler kazanmadı. Onlar ancak tüm Fransa korkuya teslim olduğunda kazanır” şeklinde cevap verdi.

 

BBC/REUTERS