Cuma , 22 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Medya manipülasyonuna karşı bir adet Eco
Medya manipülasyonuna karşı bir adet Eco

Medya manipülasyonuna karşı bir adet Eco

Gülün Adı, Foucault’nun Sarkacı ve Prag Mezarlığı’ndan sonra Umberto Eco, bu kez Numero Zero ile medya alanındaki mafyalaşmaya yine tarihî açıdan el atıyor.

Gülün Adı ve Foucault’nun Sarkacı romanlarıyla tanınan dünyaca ünlü İtalyan yazar Umberto Eco, yeni romanı Numero Zero İtalya’nın ardından ABD’de de piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Kasım ayından beri İtalya’da çok satanların zirvesinden inmeyen Eco’nun yeni romanı Numero Zero’da birbiriyle bağlantılı iki hikâye yer alıyor: Hikâyelerden biri, 1945’de Mussolini ve metresinin Kuzey İtalya’daki Como Gölü yakınlarında Partizanlarca öldürülmesine değinirken diğeri Milano’da yaşayan Colonna adlı bir “yazar bozuntusu”nun hikâyesine odaklanıyor.

MAFYA, MEDYA, AŞK, DEDİKODU…

Colonna, medya manipülasyonu için tutulmuş yazar olmayı kabul eder ve patronunun, Mussolini’nin cesedinin, gerçekte bir “dublör” olduğu tezini işlemeye başlar. Eco’nun yayıncısı, yeni kitapta, bol miktarda medya manipülasyonu, mafya, aşk, dedikodu ve cinayet bulunduğu bilgisini verdi.Umberto Eco, en son 2011’de Prag Mezarlığı romanını yayınlamış ve dünya genelinde 150 bin satmıştı. Eco, bu arada, Inventing the Enemy ve Jean-Claude Carrière ile konuşmalarını içeren This is Not the End of the Book adlı denemelerini de derleyip yayınlamıştı.

GUARDIAN

Etiketler: