Çarşamba , 3 Haziran 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Müzik dahisi sığınmacı Suriyeli, Almanya’daki yarışmada birinci oldu
Müzik dahisi sığınmacı Suriyeli, Almanya’daki yarışmada birinci oldu

Müzik dahisi sığınmacı Suriyeli, Almanya’daki yarışmada birinci oldu

Suriye’deki iç savaştan kaçıp geldiği Bursa’da ‘Müzik dehası’ olduğu ortaya çıkınca Türk vatandaşlığına alınan 16 yaşındaki Tambi Cimuk, Almanya’nın Mühlacker kentinde düzenlenen uluslararası müzik yarışmasında birinci oldu.

Suriye’den, 2 yıl önce savaş nedeniyle 4 kişilik ailesiyle birlikte kaçarak Bursa’ya gelen Tambi Cimuk, müzik dehası olduğunun keşfedilmesi ardından katıldığı yarışmalarda peş peşe başarı gösteriyor. Kafkas gecelerinde akordeon çalan Tambi’nin müzik dehası olduğu, piyano eğitim almak için başvurduğu Bursa’daki Akademix Güzel Sanatlar Merkezi’nde ortaya çıktı.

1 yıllık eğitim ardından video görüntüsü göndererek Rusya’da katıldığı yarışmada birincilik elde eden Tambi’yi dinleyen New York Konservatuarı Piyano Bölüm Başkanı Tamara Poddubnaya, onu ‘İnanılmaz bir yetenek’ olarak tanımladı. Poddubnaya, Tambi’yi New York Konservatuarı’na almak istediğini ancak, uluslararası derecelere sahip olması gerektiğini söyledi.

ABBAS İÇİN ÇALDI

Poddubnaya’nın önerisi doğrultusunda uluslararası yarışmalara hazırlanan Tambi, bu kez pasaport sorunu yaşadı. Bunun üzerine Tambi, geçtiğimiz 8 Aralık’ta Bakanlar Kurulu kararıyla Türk Vatandaşlığı’na alındı. Haberi Tambi’ye telefonla bildiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yarışmadan dereceyle dönen genç yeteneği Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na davet etti. Tambi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas onuruna verdiği yemekte de konser verdi.

RESIMID_15631444Tambi, 2 Şubat’ta kayıtla katıldığı New Jersey’deki yarışmada aldığı birincilik üzerine New York kentindeki dünyanın en önemli salonlarından biri olan Carnegie Hall konser verdi. Tambi, Carnegie Hall’deki konser öncesi New Jersey’de elde ettiği birinciliğin sertifikasını aldı. Tambi’nin bu başarıları üzerine Bursa Büyükşehir Belediyesi de genç yeteneğe sahip çıkarak, orkestra kadrosuna aldı.

New York Konservatuarı hedefine koşan Tambi, dün Almanya’nın Mühlacker kentinde düzenlenen ‘The Fifth International Competition Yarışması’nda birincilik elde etti. Ödülünü alan Tambi, aylardan bu yana yarışmaya hazırlandığını ve elde ettiği derece için çok mutlu olduğunu belirterek, “Bu ödülü yeni ülkem Türkiye ve barış dolu bir dünya için alıyorum” dedi.

Tambi Cimuk’u keşfedip müziğe kazandıran öğretmeni Elena Çekiç de, Tambi’yi kutlayarak, “Henüz bir buçuk yıldır piyano çalıyor ve yeteneğiyle bizi her gün şaşırtıyor. Tambi bu disiplin ve çalışma azmiyle ülkemize birçok başarı kazandıracak. Emeğimizi boşa çıkartmadığı için öğrencime teşekkür ediyorum” dedi.

Tambi Cimuk’un direktörü Rüstem Avcı ise bir imkansızın öyküsünü yaşayarak yazdıklarını anlatırken şöyle konuştu:

“Bu kadar tatsız olayların yaşandığı coğrafyamıza böyle başarı hikayeleri de sunabilmek bizim için çok sevindirici. Tambi, uluslararası jüriden tam puan alarak birinciliği hak etti. Çok çalıştı ve başardı. Bize sadece yol göstermek ve yardım etmek kaldı. Bu imkansız hikayenin bir parçası olmak çok onur ve heyecan verici. Bize bu organizasyonda ve bundan sonraki bütün uluslararası organizasyonlarda destek olacak Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Başkanı Recep Altepe’ye çok teşekkür ederiz.”RESIMID_15631440RESIMID_15631446

Tambi’nin önce Türkiye’nin, sonra Bursa’nın ama en önemlisi dünyanın önemli bir sanat değeri olduğunu vurgulayan Avcı, “Ona sahip çıkmak hepimizin ortak görevidir. Bize bu sevinci yaşattığı için kendisine, ailesine ve çok değerli piyano öğretmenimiz Elena Çekiç’e çok teşekkür ediyorum. Bu ülkede güzel şeylerde oluyor, Tambi bunun en güzel örneği” dedi.

Namık GÖZ/BURSA, (DHA)

Etiketler: