Çarşamba , 3 Haziran 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Otel değil sergi
Otel değil sergi

Otel değil sergi

Alman sanatçı Carsten Höller, ilginç sergilerine yenisini ekledi. Londra’daki Hayward Galeri’de sergilediği yataklarda yatmak isteyen izleyicileri kırmayıp yatmalarına izin veriyor. Tabii ücreti karşılığında… İzleyiciler iki yatak için bir gecelik 300 pound ödüyor. Böylece “Sanat eserine dokunmak yasaktır” algısı kırılmak isteniyor.

Carsten Holler: Decision adlı sergide, sanatçının Two Roaming Beds (Grey) /Yürüyen İki Yatak (Gri) adını verdiği yataklar, üzerinde uyuyan izleyicilerle birlikte sergiyi ve galerinin katlarını dolaşıyor. Böylece izleyicinin, aynı zamanda, “yattığı yerden kalkmak” algısı da kırılıp denenirken, gözlerini “belirsiz bir yerde kuşkuyla açtığı o an“ da test ediliyor. Özel bir yazılımla donatılan yataklar, galerinin tavanlarına monte edilmiş ve yatakların ön tarafına monte edilen sensörlerle donatılmış bir navigasyon sistemi ile takip ediliyor ve birbirlerine olan mesafeleri ve konumları da izleniyor.

Yataklar, 24 saat dahili kamera sisteminden de izleniyor. 10 Haziran – 6 Eylül arasında devam edecek sergide pazartesi gününden cumartesiye kadar söz konusu yataklarda yatmak isteyen izleyiciler, rezervasyon yaptırmak zorunda.

İzleyiciler, yataklarda geceyi, 15 metreden fazla yükseklikteki şeffaf materyaller, uçan araçlar ve dünyayı baş aşağı yapan gözlüklerle birlikte geçiriyor. Işıkların gece-gündüz sürekli yandığı galeride yataklarda seyahat eden izleyicilere kulak tıkacı ve göz bandı da veriliyor. Ancak “yatılı izleyicilerin” içeriye yiyecek-içecek sokması yasak. Sadece yanlarına su alabiliyorlar. Buna karşılık sabah, kendilerine çay-kahve ve banyo sözü veriliyor.

Sergi, Höller’in önceki performanslarına göre yine de daha sade ve ucuz aslında. Zira Höller, daha önce Berlin tren istasyonunda bir geyikle birlikte bir gece geçirmek isteyen ziyaretçilerinden 1.000 euro alıyordu.
GUARDIAN/TAN

Etiketler: