Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Picasso’nun tabloları yine kayıp
Picasso’nun tabloları yine kayıp

Picasso’nun tabloları yine kayıp

Pablo Picasso’nun kızı Catherine Hutin-Blay, babasına ait 60’dan fazla tablonun çalındığını açıkladı. Tabloların akıbeti araştırılırken, kayıp olabilecekleri üzerinde de duruluyor.

Picasso’nun ikinci eşi Jacqueline Picasso’dan olan kızı Catherine Hutin-Blay, Paris’in banliyösü Gennevilliers’deki deposundan, babası Pablo Picasso’nun yaptığı annesine ait iki portre tablonun kayıp olduğunu, 13 Mart’ta Paris polisine yaptığı şikâyetle bildirdi. Ancak tabloların, İsviçreli işadamı Luc Bouvier tarafından Rus işadamı Dmitry Rybolovlev’e satılmış olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine 23 Mart’ta hırsızlık ve dolandırıcılık soruşturmasını derinleştiren polis, geçen hafta Blay’in hırsızlık şikâyetlerine de konu olan, Bouvier’in ortağı, aynı zamanda Gennevilliers’de Art Transit adlı depolama ve nakliyat şirketinin de sahibi olan Olivier Thomas ile ortağı Jean-Marc Peretti’yi tutukladı. Ancak Thomas ve Peretti, iki gün polis gözetiminde kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Her ikisi de hâlâ tutuksuz olarak yargılanacakları günü bekliyor.

TABLOLARI ÇARPAN AYNI ÇETE Mİ…

Rybolovlev’in avukatı Tetiana Bersheda ise Fransız polisine ellerindeki Picasso koleksiyonu hakkında bilgi verdi. Hutin-Blay’in avukatı Anne-Sophie Nardon ise hazırlık yargıcından soruşturmanın genişletilmesini istedi. Nardon, “Bu, düşündüğümüzden daha büyük ve sansasyonel bir dava niteliğinde” dedi. Rus iş adamı Rybolovlev’in avukatı Bersheda, 60 tabloyu Luc Bouvier’den satın aldıklarını, 1957 tarihli söz konusu iki portre için ise 57 milyon euro, diğer 58 tablo için de toplam 9 milyon euro ödediklerini açıkladı. Bouvier ise tabloları sattığını kabul etse de gerekçe olarak tabloların “çalıntı olduklarını bilmediğini” iddia etmişti. Rybolovlev’in şirketi Accent Delight temsilcileri ise Bouvier’den aldıkları iki Jacqueline Picasso tablosunun, yargı yetkilerinin elinde olduğunu açıkladı. Soruşturma ve yargılamanın davacısı konumunda olan şirket, tabloların Catherine Hutin-Blay‘in, Gennevilliers’deki deposundan çalındığının kanıtlanması durumunda, eserleri asıl sahibine geri vereceklerini duyurdu.

Paris polisi, Hutin-Blay’in, şikâyeti ile Rybolovlev’in Monaco’da Bouvier hakkında yaptığı dolandırıcılık şikâyetinin birbirleri ile bağlantılı olduğunu açıkladı. Rybolovlev, kendisini sanat koleksiyoncusu olarak tanıtan Bouvier’den 10 yıldan fazla bir süre 40 kadar tablo satın aldığını da açıklamıştı. Bouvier ise bir “tüccar” olduğunu öne sürerken, Monaco’da açılan dava için de ifade vermesi bekleniyor. Hemen hepsi 1955 tarihli olan 58 parça eser arasında, geçtiğimiz haftalarda New York’da 179 milyon dolara satılan Femmes d’Alger‘in eskizleri de bulunuyor. Polisin ifade tutanaklarına göre depodan çalınan söz konusu tablolar, kayıp olabilir.

ARTNEWSPAPER

Etiketler: