Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » RBMA sahnesinde doğudan batıya titreşimler
RBMA sahnesinde doğudan batıya titreşimler

RBMA sahnesinde doğudan batıya titreşimler

Red Bull Music Academy sahnesi bir kez daha Babylon Soundgarden’da müzik dünyasından özel isimleri, bugün Babylon Kilyos’ta ağırlıyor. Festivalde, Kim Ann Foxman, Nathan Fake, Acid Arab, Mo Kolours, Zahed Sultan, Dengue Dengue Dengue, Ah! Kosmos, Kerem Akdağ ve Ece Özel sahne alacak.

1998’den beri dünyanın dört bir yanında müzik efsanelerini ve yeni müzisyenleri dinleyicilerle buluşturan Red Bull Music Academy, bu kez sahnesini Babylon Soundgarden’da kuruyor. Beşinci yılında Kilyos’ta yeşille maviyi buluşturan bir doğanın kalbinde gerçekleşecek Babylon Soundgarden’da yabancı ve yerli sanatçıların, müzisyenlerin ve DJ’lerin R&B’den folk’a, rock’tan elektroniğe uzanan performansları seyircilerle buluşacak. Akademi sahnesinde performanslar saat 15:00’te başlayıp gece yarısına kadar devam edecek.

» Nathan Fake RBMA sahnesinin yıldızı olacak İngiliz DJ ve prodüktör Nathan Fake, 2006 yılından beri müzik piyasasında. Elektronik müziğin ve özellikle teknonun yeni yeteneği olarak anılan Nathan Fake, henüz 21 yaşında olmasına rağmen çıkardığı üç albümle ve müzik listelerinin ilk sıralarına yerleşen “The Sky Was Pink” şarkısıyla tanınıyor.

» Kim Ann Foxman RBMA sahnesinde performans sergileyecek Kim Ann Foxman, Neo disco grubu Hercules and Love Affair’a katıldıktan sonra tamamen elektronik müziğe yönelmiş bir isim. Son dönemde The XX ve daha birçok sanatçı ile grup için yaptığı remikslerle tanınıyor.

» Acid Arab Acid house ve teknonun en önemli projelerinden Acid Arab, Guido Minisky and Hervé Carvalho’dan oluşan bir Parisli ikili. Ortadoğu müziğinin kompleks ritimlerini altyapı olarak kullanan ve bunu tekno öğelerle sentezleyen Acid Arab son dönemin deneysel işler yapan projeleri arasında dikkat çekiyor.

» Mo Kolours Çocukluğu Michael Jackson ve Jimi Hendrix dinleyerek geçen Mo Kolours, hip-hop, dub ve diğer elektronik türlere merak salmış bir sanatçı. Asıl adı Joseph Deenmamode olan Mo Kolours, kesik dub ritimlerini, soul/funk ustalarından aldığı ilham ve Karayip kıyılarından esen Afro/psikedelik ögelerle birleştiriyor. Madlib, Gaslamp Killer ve Caribou’nun müziğini bir arada sunan parçalarıyla, muhteşem bir sentez sunuyor. Ünlü DJ Gilles Peterson tarafından övgüye boğulan Mo Kolours aynı zamanda Hot Chip’ten Joe Goddard’ın da gözdeleri arasında

» Dengue Dengue Dengue Yapımcı, DJ ve grafik tasarımcı iki isim Felip Salmon ve Rafael Pereira tarafından kurulan Dengue Dengue Dengue, 2010’dan beri müzik piyasasında. Kusursuz görsel ve işitsel şovlarıyla tanınan grup; Berlin, Viyana, Madrid, Barselona, Paris, Stockholm gibi şehirlerde festivallere katıldıktan sonra 2012’de “La Alianza Profana” adlı ilk albümleriyle epey ses getirdi.

» Zahed Sultan Kuveyt doğumlu Zahed Sultan, RBMA sahnesinde yer alacak alternatif elektronik ve multimedya projelerisiyel ses getirecek önemli bir isim. 2011 senesinde “Hi Fear, Lo Love” adlı ilk albümünü çıkaran Zahed Sultan, ünlü Fransız DJ Stephane Pompougnac ile yaptığı parça ile dünyaca ünlü chill-out toplama albümleri serisi Hotel Costes 15’de yer almayı başardı. Müziği birçok televizyon şovu, dizi ve filmde kullanıldı.

YERLİLER DE SAHNEDE

RBMA sahnesinde yerli müzisyenler de yer alacak. Ambient ve deneysel müziğin lokal müzik sahnesindeki en başarılı temsilcilerinden Ah! Kosmos; yeni jenerasyonun en yetenekli müzisyen ve prodüktörlerinden Kerem Akdağ; synth disco, slo-mo ve disco editleriyle DJ sahnesinin yeni yeteneklerinden Ece Özel RBMA sahnesiyle Babylon Soundgarden’da yer alacak. Gaye Su Akyol, Kalben, Ayyuka, Mode XL, Selim Saraçoğlu, Can Kazaz ve Red Bull Warm Up katılımcılarından Nilipek, Babylon Soundgarden kadrosuna dahil olan yerli müzisyenler arasında.

Etiketler: