Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Renklerin derin yolculuğu…
Renklerin derin yolculuğu…

Renklerin derin yolculuğu…

VakıfBank İstanbul Genel Müdürlük Sanat Galeri bugünlerde ilginç bir sergiye evsahipliği yapıyor. Ressam Neriman Şairoğlu’nun resimlerinden oluşan “Hiçten Şeye” adlı sergi çok kültürlülük, kent belleği gibi temalar etrafında şekillenirken; Şairoğlu, görüntülerin kendisinde uyandırdığı izlerden yola çıkarak tuvale yansıttığı tablolarında, renklerin derin yolculuğunu sanat severlerle buluşturuyor.

RENK, IŞIK VE RİTMİN EŞSİZ UYUMU

VakıfBank İstanbul Genel Müdürlük Sanat Galeri’de sanatseverlerin yoğun ilgisiyle 27 Nisan’da açılan ve 8 Mayıs’a kadar gezilebilecek sergi; renk, ışık ve ritmin eşsiz uyumunu birarada sunuyor. Ressam Şairoğlu’nun kendi tanımlamasıyla “Hiçten Şeye” adlı sergi, ressamın farklı zaman dilimlerinde oluşturduğu kolaj çalışmalarından oluşuyor. Farkı disiplinlerin etkilerinin görüldüğü tablolarda, görsel zenginlik yoğun bir derinlik duygusuyla gözler önüne seriliyor. Kompozisyonlarda yaratılan bu derinlik duygusu, algıyı bir noktada birleştirirken, tuval dışına çıkan fırça darbeleriyle yeni bir boyut kazanıyor.

ÇOK BOYUTLU GÖRSELLİK

 

Tuval üzerine yağlı boya ve karışık tekniklerle oluşturduğu kompozisyonlarda, yeni arayışların etkileri gözlenen sanatçı; doğayı, nesneleri ve görüntüleri bakış açısındaki sentezle yeniden yoğuruyor. Sergide yer alan deniz ve dalga temalı resimlerinde oluşturduğu çok boyutlu görsellik, kendi özgün anlatımıyla farklı şekillerde yansıyor. Serginin ağırlıklı çalışmalarını tuval üzerine yapılan yağlı boya tablolar oluştururken, pastel renklerin tuvale yansıması ayrı bir görsel şölen sunuyor.

MADDİ VE MANEVİ UNSURLAR BİRARADA
30trfs12huseyin5
2010 İstanbul Kültür Başkenti çerçevesinde karışık teknikle oluşturduğu “İstanbul” adlı tablosuna da bu sergide yer veren Şairoğlu, Tarihi Yarımada, Beyoğlu ve Üsküdar’ı da içine alan bir İstanbul haritasında, çok kültürlü bir şehir olan İstanbul’un maddi ve manevi unsurlarını bir arada sunuyor. Zira harita İstanbul’un maddi yönüne vurgu yaparken, tablonun üzerinde yer alan Yahudi, Müslüman ve Hıristiyanlığa ait figürler de işin manevi yönünü ortaya koyuyor.

HÜSEYİN GÖKÇE

Etiketler: