Pazar , 24 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Sanatçı Müzeyyen Senar vefat etti
Sanatçı Müzeyyen Senar vefat etti

Sanatçı Müzeyyen Senar vefat etti

Türk Sanat Müziği sanatçısı Müzeyyen Senar, İzmir’de tedavi gördüğü hastanede sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

Müzeyyen Senar, bir süre önce, yaşadığı Bodrum’dan tedavisine devam edebilmesi için Darüşşafaka Urla Yaşam Merkezi’ne getirilmişti. Senar, rahatsızlanınca Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada bir süre tedavi görüp taburcu edilen Senar, yeniden rahatsızlanınca bu kez Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürüldü. Senar, bu sabah saat 07.00 sıralarında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Senar, zatürre tedavisi görüyordu. Senar, salı günü İstanbul’da toprağa verilecek.

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde Yokuşbaşı Mahallesi Bayram Sokak’ta kızı Feraye Işıl ve oğlu Ömer Işıl ile birlikte yaşayan Türk Sanat Müziği’nin efsane ismi 97 yaşındaki Müzeyyen Senar, bir ay önce özel ambulansla evinden alınıp, İzmir’in Urla İlçesi’ndeki Darüşşafaka Cemiyeti Urla Yaşam Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirildi.

Bakım, tedavi ve yaşamını sürdüreceği üniteye yerleştirildi. Kızı Feraye Işıl o gün yaptığı açıklamada annesinin yaşı ve hastalığı nedeniyle bakım şartlarının ağırlaştığını belirterek, “Sık sık doktora ve hastaneye götürüp getirmek onun için çok zor oluyordu. Daha rahat ortamda beş yıldızlı bir ortamda sağlık, bakım ve tedavilerinin devam etmesi için buraya getirdik. Ben de sıklıkla hep yanında olacağım” demişti.

RESIMID_15447655BİR HAFTA SONRA HASTANEYE KALDIRILDI


Müzeyyen Senar, geçen 15 Ocak’ta rahatsızlanınca İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Uzun süredir kısmı felç nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan ve konuşamayan Senar tedavisinin ve kontrollerinin ardından tekrar Darüşşafaka Cemiyeti Urla Yaşam Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü.

Ancak Senar bir hafta önce rahatsızlanınca bu kez Ege Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı ve Dahiliye Kliniği’nde tedaviye alındı.

 

Zatürree tedavisi gören Türk Sanat Müziği’nin çınarı Müzeyyen Senar, bu sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Annelerinin ölümü sırasında hastanede bulunan kızı Feraye Işıl ile oğlu Ömer Işıl, bir süre sonra hastaneden ayrıldı.

İSTANBULDA TOPRAĞA VERİLECEK

Annesinin öldüğü bilgisini veren Müzeyyen Senar’ın kızı Feraye Işıl, “Bugün sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Çok üzgünüz. İstanbul’da son yolculuğuna uğurlayacağız” dedi.

Ünlü sanatçı Müzeyyen Senar’ın 10 Şubat salı günü, İstanbul’daki Bebek Camii’nde öğleyin  kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verileceği bildirildi.

MÜZEYYEN SENAR KİMDİR?

Bursa’nın Keles ilçesinde 1918 yılında doğan Müzeyyen Senar, müzik eğitimine, Anadolu Musiki Cemiyeti’nde, kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem’i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdi, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldu.

Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu’nda şarkı söylemeye başlayan Senar, bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar’ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul’un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu’nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar’ı da aldı.

ATATÜRK’E DE ŞARKI OKUDU

Senar, sonraki yıllarda İstanbul’un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı. Müzeyyen Senar’ın yeteneği, Cumhuriyet’in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk’ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.

RESIMID_15447654
1938 yılında Ankara Radyosu’nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye’nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu’nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi. Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi.

2006’DA FELÇ GEÇİRDİ

26 Eylül 2006 tarihinde İzmir’deki evinde fenalaşan Müzeyyen Senar’ın beyin enfarktüsü geçirdiği ve vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklandı. Beynindeki kan pıhtılaşması yüzünden felç olan sanatçı 2007’de İstanbul’daki Darüşşafaka’da Rehabilitasyon Merkezi’nde Nisan ayı başına kadar tedavi gördü. Bu tedavilerden sonra sol ayağının üzerine basabilmeye başladı. Sonrasında Bodrum’a yerleşen sanatçı, kızı Feraye Işıl ve oğlu Ömer Işıl ile birlikte yaşamaya başladı. Senar son olarak yaklaşık bir ay önce İzmir’deki, Darüşşafaka Cemiyeti Urla Yaşam Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne yerleştirilmişti.

Tufan HAMARAT/İZMİR, (DHA)

Etiketler: