Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » ‘Sanatçıysanız alkoliksiniz demektir’
‘Sanatçıysanız alkoliksiniz demektir’

‘Sanatçıysanız alkoliksiniz demektir’

Sinema dünyasının asi yönetmenlerinden Danimarkalı Lars von Trier, 2011’de büyük ses getiren ve Cannes Film Festivali’nden atılmasına neden olan Nazi yorumlarından beri sessizliğini koruyordu. Guardian gazetesi, usta yönetmenle alkol bağımlılığı başta olmak üzere pek çok konu hakkında bir röportaj gerçekleştirdi.

 

Alkol bağımlılığı tedavisi nasıl gidiyor?

 

Toplantılara 6 ay boyunca her gün katıldım. Aynı rahatsızlıktan müzdarip insanlar ve çalışanlarla adeta aile gibi olmuştuk, birbirbimizi hep destekledik. Tüm gücümü içmemek üzere harcadım. Şimdiyse ufak ufak içiyorum, içiyorum ki çalışabileyim. Bir film çekiyorsanız eğer içmeniz kadar normal bir şey olamaz.

 

Yani yaratıcılığınız alkole mi bağlı?

 

İçki dışında başka maddeler bana bu konuda çok yardımcı oldu. Bu bir nevi benim çalışma ve endişelerimi kontrol altına alma biçimimdi.

 

Bu endişeleriniz nereden kaynaklanıyor?

 

Çocukluğumdan… Eğer bir sanatçıysanız, alkoliksiniz demektir. Sanatçı hassas ve duyarlıdır. Bu hassasiyet haliyle ise çoğu zaman başa çıkmakta zorlanırsınız, işte alkol ve vb gibi maddeler de burada devreye girer. Hayatım boyunca endişeyle mücadele verdim, terapi gördüm.

 

Her filminizde, bir derdinizin olduğunu görüyoruz. Nedir sizin karşı çıktıklarınız?

 

Bu isyan hali hayat biçimim diyebilirim. Çoğu şeye hayır diyen bir ailem vardı. Uyumlu ve evetçi olan, eşimin ailesi. Çocukluğumdan beri bir şeylere evet demeden önce, onu kazıyan ve buradan daha çok ne alabilirim tavrında biri oldum.

 

Dünyada yaşanan terör saldırılarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

 

Bu konu hakkında yapılan esprilerden… Herkes, sanatçıların dilediklerini söylemek ve uygulamak üzere onları sözde destekliyor. Oysa Danimarka’da, oldukça fazla sayıda aşırı sağcı bir topluluk var ve onlar sürekli Müslümanları aşağılamak, onları toplum içinde küçük düşürmek istiyor. Espriyi ne şekilde kullandığınız önemlidir. Filmlerimdeki esprileri yine bir şeylere isyan etmek için bir araç olarak kullanırım.

 

Filmlerinizde seks neden hep olmazsa olmazlardan?

 

Çıplaklığın olağan sayıldığı bir aile anlayışıyla büyüdüm dolayısıyla seks olmadan nasıl yaşanabilir hiçbir fikrim yok. Seks, gerçekliğin ta kendisidir.

Etiketler: