Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Sansüre karşı özgür sinema yürüyüşü
Sansüre karşı özgür sinema yürüyüşü

Sansüre karşı özgür sinema yürüyüşü

34’üncü İstanbul Film Festivali kapsamındaki gösteriminin iptal edilmesinin ardından Ankara Uluslararası Film Festivali de gösterimi iptal edilen ‘Bakur’ belgeseli için sinemcılar  ve sinema sendikaları sansüre karşı yürüyüş gerçekleştirecek.

 

PKK’yı anlatan Bakur (Kuzey) belgeseline uygulanan sansür için çağrıda bulunan sinemacılar ve sinema sendikaları tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

 

Sinema tarihimiz aynı zamanda sansürle mücadele tarihidir. Bu mücadelenin son perdesi, ‘Bakur’ filminin 34. İstanbul Film Festivali’ndeki gösteriminin engellenmesiyle açıldı. Sinemacıların filmlerini festivalden çekerek tepkilerini ortaya koyması, İstanbul Film Festivali’nde bütün yarışmaların iptal edilmesiyle sonuçlandı.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın baskıları sonucu Ankara Film Festivali de 16 Nisan’da kısa film ve belgesel yarışmalarını iptal ettiğini açıkladı. Ardından Ulusal Yarışma Jürisi, jürilik görevinden çekildi.

 

Önümüzdeki dönemde, filmlerin ve festivallerin çok daha büyük engellemelerle karşılaşma olasılığı yüksek görünüyor. Sansüre imkan tanıyan kanunların ve ilgili yönetmeliklerin bir an evvel kaldırılmasını talep ediyoruz. Sanatı desteklemesi gereken Kültür Bakanlığı’nın sinemanın özgürlük alanını bu tip baskılarla daraltması kabul edilemez.

 

Gelinen aşamada sanat üzerindeki tüm baskıların kalkması, filmlerin özgürce izleyicilerle buluşması ve festivallerin bağımsızca var olabilmesi için mücadele kaçınılmaz!

 

Tüm sinema emekçilerini, sinema yazarlarını, ve sinemaseverleri bu mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz. 18 Nisan Cumartesi günü 16:00’da hep birlikte Fransız Kültür Merkezi’nden Atlas Sineması’na ‘Sansüre Karşı Özgür Sinema’ yürüyüşünü gerçekleştiriyoruz.

 

Yürüyüşümüzün ardından 20:30’da Abbasağa Parkı’nda buluşuyor, sinemacıların 1977’deki Sansüre Hayır yürüyüşünü anlatan Yollara Düştük belgeselini izleyip, sansüre karşı nasıl dayanışacağımızı konuşuyoruz.

 

Sansüre Karşı Özgür Sinema Yürüyüşü
18 Nisan Cumartesi, 16:00 Fransız Kültür Merkezi Önü

 

“Yollara Düştük” Belgeseli Gösterimi ve Forum
18 Nisan Cumartesi, 20:30 Abbasağa Parkı
Sinema Emekçileri Sendikası
Oyuncu Sendikası
Sinema Yazarları Derneği
Türkiye Görüntü Yönetmenleri Derneği
Sinema Televizyon Sendikası
Yeni Sinema Hareketi
İşçi Filmleri Festivali
Documentarist İstanbul Belgesel Günleri
Hangi İnsan Hakları? Film Festivali
Emek Bizim İstanbul Bizim
Gökyüzü Oyuncuları

(TARAF)