Perşembe , 4 Haziran 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Sansürlerden sansür beğen
Sansürlerden sansür beğen

Sansürlerden sansür beğen

CHP’nin açıkladığı Mayıs 2015 sansür ve baskı raporunda, sansürün televizyonda yayınlanan çocuk programları ile çocuklar için yapılan etkinliklere de sıçradığının ortaya çıkması, dikkat çekiyor.

CHP Kültür ve Sanat Platformu’nun Mayıs 2015 baskı ve sansür raporu açıklandı. Haziran seçimlerine birkaç gün kala, CHP Kültür ve Sanat Platformu adına bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, her ay düzenli biçimde yayımladıkları “Sanat Alanlarına Yönelik Baskı ve Sansürler” başlıklı raporun Mayıs 2015 nüshasında 15 maddenin yer aldığını, bu maddelerde de görüleceği üzere, AKP iktidarının sanattan ve sanatçılardan korkusunun giderek arttığını saptadıklarını söyledi. Karakaş, sansürün giderek çocuk programlarına da sıçradığını belirtti.

ÇOCUKLAR İÇİN SANSÜR
Platformun yayınladığı listede dikkat çeken en önemli ayrıntı, sansürün artık çocuk programlarını da hedef alması… TRT’de yayınlanan çocuklara yönelik bir animasyon dizisinde, bazı diyalogların nedense sakıncalı bulunması, dizinin yayından kaldırılmasına yol açtı. Çocuklara yönelik bir başka ilgi çekici sansür de, Çanakkale’deki bir sergide, Berkin Elvan ile ilgili bir çalışma yüzünden, öğrencilerin sergiyi gezmelerinin, il Milli Eğitim müdürlüğü tarafından yasaklanması, oldu. Sansür listesindeki Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek nitelikteki en ilginç sansür de, Sincan Cezaevi’nden CHP’li Ağbaba’ya gönderilen mektuptaki karikatürlerin, cumhurbaşkanına ve resmi kurumlara hakaret içerdiği gerekçesiyle mektuptan çıkarılması oldu. Karakaş, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek seçim sonrası, bu baskıların ortadan kalkacağına ve Türkiye’ye özgürlük ortamı geleceğine inandıklarını belirtti.

MAYIS 2015 SANSÜR VE BASKI LİSTESİ

CHP Kültür ve Sanat Platformu’nun Mayıs 2015 raporunda yer alan sansür ve baskılar şöyle:

» Sanatçı Sarkis’in 56. Venedik Bienali’nde yer alan ‘Nefes’ isimli eseri için hazırlanan katalogda Rakel Dink’in kaleme aldığı metin nedeniyle Dışişleri ve Kültür ve Turizm Bakanlıkları ile bazı sergi destekçilerince kitabın dağıtımı engellendi.
VALİLİK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

» Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nca yorumlanacak olan, Fazıl Say’ın ‘Nazım Oratoryosu’, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün telefon emriyle, gerekçe belirtilmeden programından çıkarıldı. Devlet Çok Sesli Korosu da yaptığı bir açıklama ile bundan sonra koroda Fazıl Say ile birlikte çalışmama kararı aldığını duyurdu.

» İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Şehir Tiyatroları (İBŞT) oyuncularından Levent Üzümcü hakkında soruşturma açtı, Üzümcü, politik görüşü, 2013 Sosyalist Enternasyonal’de yaptığı konuşma, basına verdiği demeçler, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yüksek Disiplin Kurulu’na gönderilerek, İBŞT’den ihracı ve memurluk haklarının feshi istendi.

» Edirne Valiliği, Tiyatro Kumpanya’nın, ünlü şair Can Yücel’in şiirlerinden oluşturulan “Can” adlı oyununun Edirne’de sahnelenmesini yasakladı. Oyun, daha sonra sokakta sergilendi.

» Eskişehir Film Festivali’nde gösterilmesi planlanan “O.H.A: Oflu Hoca’yı Aramak” filmi festival gösteriminden çıkarıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, gerekçe olarak filmin eser işletme belgesine sahip olmamasını gösterdi. Filmin, geçen ay Ankara Film Festivali’ndeki gösterimine, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürünün SMS mesajı ile izin verilmiş; daha sonra Genel Müdür görevden alınmıştı.

» Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’ya bir mahkum tarafından gönderilen, içinde karikatürlerin de bulunduğu iki sayfalık mektuba, cezaevi idaresince ilginç bir sansür uygulandı. Karikatürlerin, İnfaz Hakimliği’nce “Çizimlerde Cumhurbaşkanı’nın ve resmi kurum binalarının resimlerinin kullanıldığı ve bu çizimlerin kişi ve kurumları küçük düşürücü olduğu, alaya aldığı” gerekçesiyle verilen kararla sansürlendi ve mektuptan çıkarıldı.

» Bu yıl “Arkadaşım Bienal” temasıyla 2. si düzenlenen “Çanakkale Çocuk Bienali”ndeki Berkin Elvan ile ilgili bir çalışma nedeniyle ilkokul öğrencilerinin sergiyi gezmeleri, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yasaklandı.

» Harbiye Açıkhava Tiyatrosu yönetimi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden gelen emir doğrultusunda, Fikir Kulüpleri Federasyonu’nun düzenleyeceği ‘Büyük Gençlik Buluşması’ konseri için salon tahsisini iptal ederek, konseri yaptırmadı.

» Maden Tetkik Arama (MTA) Enstitüsü Tabiat Tarihi Müzesi’ndeki müze tanıtımında “insan evrimi” ile ilgili bölüm sansürlenerek, ziyaretçilerin bölümü gezmeleri engellendi. » Ege Üniversitesi Rektörlüğü, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Çalışmaları Topluluğu tarafından 8.si düzenlenen ‘Ege Belgesel Film Günleri’nin kampüs içindeki gösterimlerini yasakladı.

» Gazeteci Soner Yalçın, “Kayıp Sicil – Erdoğan’ın Çalınan Dosyası” kitabında Bilal Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 1740 TL adli para cezasına çarptırıldı.”

» Tiyatro ve sinema oyuncusu Defne Halman, 20. Sadri Alışık Oyunculuk Ödülleri töreninde yaptığı konuşmada “Rumelihisarı Sahnesine mescit yapılmasına izin vermeyelim” dediği için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından hedef alındı. Erdoğan “Sanatçı olduğu iddiasındaki birileri çıkıyor; ‘Biz buraya mescit yaptırmayız’diyor. Siz kimin bağından kimi kovuyorsunuz”dedi.

» TRT Çocuk televizyonunda Pepee isimli çizgi filmdeki bazı diyaloglar sakıncalı bulunduğu için yayından kaldırıldı. Sansür ve baskı çocuk kanallarına da sıçradı. » Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, bakanlıkta önemli görevlerdeki pek çok kişinin hukuksuz olarak “geçici görevlendirme” yoluyla pasifize edildiği ve bu görevlere bakana yakın olan birileri atanarak, aynı makam için iki maaş ödendiği ortaya çıktı.

» AKM hala kapalı ve onarımına ilişkin bir gelişme yok.

TARAF

Etiketler: