Cuma , 22 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » SaturDox’ta geçmişle yüzleşme…
SaturDox’ta geçmişle yüzleşme…

SaturDox’ta geçmişle yüzleşme…

DOCUMENTARIST’in Depo İstanbul’la birlikte düzenlediği SaturDox Belgesel Buluşmaları 6’ncı yılında programını “Geçmişle Yüzleşme” temalı belgesellere ayırıyor. İki haftada bir cumartesi günleri Tütün Deposu’nda gerçekleştirilen film gösterimlerinin yeni sezon programı 28 Mart’ta başlıyor 2015 yılında Depo, Türkiye’deki ve dünyadaki Ermeni hafızasıyla ilgili bir dizi sergiye de ev sahipliği yapıyor. Bu projeler, hem Türkiye’den hem de diasporadan Ermeni sanatçılar ve araştırmacılar tarafından hazırlanıyor. Depo’da önceki yıllarda da Ermenilerin Anadolu’da yitirilmiş geçmişleri üzerine pek çok sergi düzenlendi.

SOYKIRIM TEMALI BELGESELLER

Bu çerçevede, beş yıldır Documentarist’le birlikte düzenlenen SaturDox-Belgesel Buluşmaları etkinliğinin bu yılki programını, soykırım temalı belgesellere ayrıldı. 28 Mart’tan başlayarak 30 Mayıs’ta sona erecek olan programda, dünyanın değişik ülkelerinde yaşanmış soykırımlar ve bunlarla yüzleşme çabası üzerine yedi film gösterilecek. İlk ve son etkinlikte, gösterilerin ardından birer söyleşi düzenlenecek. Bu filmler ve tartışmalar, aynı zamanda ülkelerin/toplumların geçmişindeki insanlık suçlarıyla yüzleşme sürecinde belgesellerin rolü ve işlevi konusunu da gündeme getirmeyi amaçlıyor.

GENİŞ BİR SEÇKİ

Programda yer alan filmler şöyle: Yönetmenliğini Edet Belzberg’in yaptığı Watchers of the Sky/ Cennetin Bekçileri, Devrim Akkaya’nın yönettiği Diyar, Jim Downing, Göran Gunér, Per-Åke Holmquist, Suzanne Khardalian’in ortak çalışması Back to Ararat/ Ararat’a Dönüş, Bosna Hersek yapımı Missing You…/Kaybettik Sizi… Ayrıca programda yönetmen Taha Karimi’nin I am A White Mercenary/ Beyaz Bir Paralı Askerim, yönetmenliğini Pamela Yates’in yaptığı The Reckoning/ Hesaplaşma ve Joshua Oppenheimer’ın çok ses getiren The Act of Killing/ Öldürme Eylemi belgeselinin devamı netilğindekiThe Look of Silence/ Sessizliğin Bakışı da yer alıyor.

TARAF

Etiketler: