Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Van’da yirmi dilin çığlığından, şarkılar
Van’da yirmi dilin çığlığından, şarkılar

Van’da yirmi dilin çığlığından, şarkılar

Anka Kültür Sanat Derneği üyeleri Rusça, Türkçe, Kürtçe, Zazaca, Arapça, Azerice, İbranice, Lazca, Soranice, Ermenice, Süryanice, Çerkezce ve Farsça’nın da aralarında bulunduğu 20 dilde seslendirdikleri şarkılarla sevgi ve kardeşlik mesajı verdi. Van’da Anka Kültür Sanat Derneği tarafından (AKSM) 20 dilde şarkıların seslendirildiği Dillerin Çığlığı Konseri düzenlendi. Van Devlet Tiyatrosu Ertuğrul Günay Sahnesi’ndeki konser sonrası açıklama yapan AKSM Başkanı ve koro şefi Necdet Bayat, 20 dilde seslendirdikleri şarkılarla dünyaya ve ülkeye barış, kardeşlik ve sevgi mesajı vermeyi amaçladıklarını söyledi.

FARKLI DİLLER DE EKLENECEK

Ortadoğu’da kültürlerin binlerce yıl barış ve kardeşlik içinde yaşadığına dikkat çeken Bayat, “Diller üzerinden savaş çıkaranlara karşı verdiğimiz konser, aslında bir protestodur. Koroda Arap, Ermeni, Kürt, Türk, Azeri, İranlı, Gürcü, Afgan arkadaşlarımız var” dedi.

35 kişilik koronun Kürtçe, Türkçe, Zazaca, Arapça, Azerice, İbranice, Lazca, Soranice, Ermenice, Süryanice, Çerkezce, Beloci, Kelvori, Şimali, Cinobi, Rusça ve Farsça’nın da aralarında bulunduğu 20 dilde şarkılar seslendirdiğini belirten Bayat, “Önceki yılki konserde 10 dilde eserler seslendirmiştik. Bu yıl 10 dil daha ekleyerek 20 dil yaptık. Önümüzdeki yıl farklı diller ekleyeceğiz. Buradan tüm dünyadaki insanların bir arada yaşayabileceği mesajını veriyoruz” ifadesini kullandı.

SPUTNIK

Etiketler: