Pazartesi , 25 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Venedik’teki cami krizi büyüyor
Venedik’teki cami krizi büyüyor

Venedik’teki cami krizi büyüyor

Bu yıl 56’ıncısı gerçekleşen Venedik Bienali’ndeki kilisenin içerisine yerleştirilen cami temalı entalasyon krizi sürüyor. Venedik polisi, camiyi kapatırken, enstalasyonun sahibi Büchel derhal yasal yollara başvuracağını açıkladı.

 

Venedik Bienali’nde İzlanda pavyonunda İsviçre asıllı İzlandalı sanatçı Christoph Bücher’in “provokatif sanat” eseri olarak eski bir kilisenin içine yerleştirdiği cami temalı enstalasyon, Venedik polisi tarafından “İslam karşıtı veya İslamcı aşırıların saldırılarına hedef olabileceği” gerekçesiyle kapatıldı. Daha önce Venedikli yetkililer tarafından aynı gerekçeyle cami enstalasyonunun kaldırılması istenmiş ancak sanatçı Büchel ve İzlandalı yetkililer, bunu reddetmişti. İçi cami olarak dekore edilen ve artık kullanılmayan kilise, özel mülk olarak Kasım ayına kadar İzlanda tarafından kiralanmış ve enstalasyonun da Kasım ayına kadar sürdürüleceği ifade edilmişti. Polis, özellikle kentte yaşayan Müslümanların yoğun ilgi gösterdiği enstalasyonu, Cuma namazı öncesi kapattı. Sanatçı Büchel, kendisinin Venedik dışında seyahatte olduğu bir zamanda, polisin mekânı kapattığını, caminin kapatılmasına karşı bütün yasal yolları kullanarak mücadele edeceğini açıklayarak sert bir tepki gösterdi.

 

KATOLİKLERDEN BAŞKASI İBADET EDERSE YAKIŞIKSIZ

 

Bienal için geçici olarak Santa Maria della Misericordia kilisesinin camiye çevirilmesine Katolik Kilisesi de tepki göstermiş, 40 yıldan fazladır kullanılmayıp kapalı durmasına rağmen binanın, Katolik inancından başka dinler için kullanılmasının, uygun olmayacağını hatta “yakışıksız” olacağını belirterek karşı çıkmıştı. Sanatçı Christoph Büchel, Venedik’in tarihî bölgesinde hiç bir caminin olmamasını, “provokatif sanat” için bir hareket noktası olarak ele almış ve söz konusu kilisenin içinde geçici olarak modern öğelerle süslü bir cami ortamı dekore etmişti. Cami, Bienal süresince Müslümanlar tarafından ibadet mekânı olarak kullanılıyordu. Venedik’in tarihî bölgesindeki Büyük Kanal’da, 18’inci yüzyılda Osmanlı tüccarları tarafından kullanılan Fondaco dei Turchi adlı tarihî binada, bir zamanlar Müslümanlar için bir ibadet mekânı olduğu biliniyor. Bu bina, şu anda müze olarak kullanılıyor. Enstalasyonun polis tarafından kapatılmasından önce bienal yetkilileri ile İzlanda Sanat merkezi yöneticileri arasında görüşmeler yapıldığı belirtiliyor. Mekânın kapatılmasına ve İzlanda’nın bütün eleştirilerine rağmen, sorunun çözümü ve İzlanda pavyonunun yeniden açılması için görüşmelerin sürdüğü bildiriliyor.

NYT

Etiketler: