Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Kültür ve Sanat » Yükselen Jüpiter değil düşen sizsiniz…
Yükselen Jüpiter değil düşen sizsiniz…

Yükselen Jüpiter değil düşen sizsiniz…

Matrix, Bulut Atlası ve V For Vendetta filmlerinin yaratıcıları olan, Wachowski Kardeşlerin son filmi Jüpiter Yükseliyor’u ikilinin kariyerindeki “düşüş” filmi olarak okumak olası.

Lana ve Andy Wachowski Kardeşlerin yeni filmi Jüpiter Yükseliyor, babası öldürüldükten sonra, ABD’ye doğru giden bir yolcu gemisinde doğan ve dünyaya geldiği sırada, kaderinde çok büyük olayların var olacağına dair, gökte birçok işaretin olduğu Jupiter Jones’ın hikâyesini anlatıyor. Deniz ortasında doğan ve bir nevi vatansız olan bu genç kız hayatını, Rus akrabaları içerisinde geçirmekte, her sabah erkenden kalkıp zengin insanların evlerini temizlemektedir. Bir gün ortaya yarı kurt, yarı insan, yarı Albino bir asker olan Caine çıkar ve onu öldürmek isteyen başka gezegenin canlılarından kurtarır. Sonrasında tüm hikâye Jupiter’in düştüğü, Caine’in uçarak onu yükselttiği birbirine benzer, onlarca sahnenin ard arda gelmesinden oluşuyor. Jupiter’in öldürülmek isteme sebebiyse evreni kendi çiftlikleri hâline getiren, buna Dünya da dâhil, Abrasax Hanedanı’nın üyesi olması. Daha doğrusu Abrasax Hanedanı’nın üç kardeş temsilcisi Balem, Kalique ve Titus’un ölen annesiyle aynı genetik koda sahip ve böylelikle dünya üzerindeki payın da asıl varisi olması.

TERCİH: MAVİ HAP

Jüpiter Yükseliyor, Wachowski kardeşler açısından tam bir düşüş filmi. The Matrix/ Matrix‘te yaratılan madde- bilinç tartışmaları, tüketim ve kapitalizm eleştirisi, dahası Cloud Atlas/ Bulut Atlası’ndaki kuantum güzellemeleri ve V For Vendetta’daki “direniş” alt yapısından geriye sadece görüntüler kalmış gibi… Filmde, dünyanın sahibinin tuvalet temizleyen bir genç kız olması, patlayan binaların kısa sürede insan bilincinden silinmesi, dünyanın ve evrenin koca bir hanedanın çiftliği olması gibi göndermelerin fazlasıyla yüzeysel ve senaryonun zayıflığını kurtaramayan hamleler… Dahası birçok tasarımın “Bunu sanki şurada görmüştüm” (Uzaydaki bürokrasi sahnesi için bkz: Terry Gilliam’ın Brazil’i) hissiyatı içinde şaşırtmadığı Jüpiter Yükseliyor, Wachowski Kardeşlerin tercihini “Mavi hap”tan yana yaptığını gösteriyor…

SUZAN DEMİR